Odpowiedzi MF na pytania podatników dotyczące MDR
W dniu 22 grudnia 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na kolejne pytania w zakresie interpretacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR).
"Zgodnie z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2019 niektóre podmioty zobowiązane są do przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych (MDR - Mandatory Disclosure Rules). Schemat podatkowy jest szerokim pojęciem szerszym, niż korzyść podatkowa, o której mowa w przepisach dotyczących klauzuli obejścia prawa podatkowego - obowiązek raportowania schematu podatkowego może dotyczyć sytuacji, w których korzyść podatkowa w ogóle nie występuje.
Polskie przepisy zawierają rozszerzony katalog 24 cech rozpoznawczych (w przeciwieństwie do 15 zawartych w Dyrektywie Rady 2018/822, wskazujących na potencjalne zastosowanie danego schematu podatkowego.
Tylko 11 cech rozpoznawczych wymaga wystąpienia tzw. potencjalnej korzyści podatkowej. W przypadku pozostałych cech, raportowanie nie wymaga wystąpienia takiej korzyści.
W ramach PwC opracowaliśmy metodologię wsparcia naszych klientów uwzględniającą wymogi prawne stawiane podmiotom zobowiązanym do raportowania schematów zgodnie z przepisami o MDR."
Robert Jurkiewicz • Tax & Legal Services • Partner
W dniu 22 grudnia 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na kolejne pytania w zakresie interpretacji przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej konsekwentnie odmawia wszczynania postępowań w przedmiocie wydania interpretacji indywidualnych dotyczących przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Początkowo takie podejście było akceptowane przez sądy administracyjne. Ostatnio jednak coraz więcej sądów staje po stronie podatników uznając, że przepisy o MDR także mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnych.
W dniu 25 czerwca 2020 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw ustawę, której celem jest zmiana, między innymi, przepisów o raportowaniu schematów podatkowych (MDR). Ponadto, w dniu 30 czerwca 2020 r. zostało wydane Rozporządzenie Ministra Finansów odraczające terminy ponownego raportowania.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał wyrok odnoszący się do właściwości interpretacji przez organ podatkowy, przepisów związanych z raportowaniem schematów podatkowych.
Od 1 stycznia 2019 niektóre podmioty zobowiązane są do przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych (MDR - Mandatory Disclosure Rules). Eksperci PwC Paweł Stec i Maciej Nowicki omawiają podstawowe pojęcia związane z tymi regulacjami. (Podcast)
Wczoraj (21 października 2019 r.) odbyło się pierwsze posiedzenie, zorganizowanego przez Ministerstwo Finansów, Forum MDR. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa celem Forum ma być dyskusja nad kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi MDR w celu wsparcia opracowania takich rozwiązań w zakresie informowania o schematach podatkowych, które będą uwzględniać zarówno interes finansów publicznych, jak również będą akceptowane przez uczestników rynku i skuteczne w praktyce gospodarczej.
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. zmienione przepisy Ordynacji podatkowej wprowadziły obowiązkowe raportowanie tzw. schematów podatkowych (MDR). Zgodnie z regulacją przewidzianą w art. 86a § 1 pkt 1 lit. c Ordynacji Podatkowej, inna cecha szczególna jest spełniona, jeżeli dochody (przychody) nierezydenta, wynikające lub oczekiwane w związku z wykonaniem uzgodnienia, przekraczają łącznie w trakcie roku kalendarzowego kwotę 25 000 000 zł.
W dniu 23 sierpnia 2019 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji dnia został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa dopełnia transpozycję dyrektywy MDR 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. w zakresie m.in. retrospektywnego raportowania MDR przez wspomagających oraz uzupełnienia listy terytoriów lub krajów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową o unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych.
W dniu 23 sierpnia 2019 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustaw o CIT, wymianie informacji z innymi państwami, a także niektórych innych ustaw. Nowelizacja przepisów przewiduje m.in. zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych.
31 stycznia Ministerstwo Finansów (MF) opublikowało Objaśnienia dotyczące stosowania przepisów związanych z obowiązkiem przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych – Mandatory Disclosure Rules, MDR.
21 grudnia 2018 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień („Projekt objaśnień”) do przepisów dotyczących wprowadzenia do polskiego porządku prawnego obowiązku przekazywania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych. Z Projektu objaśnień wynika, że obowiązek posiadania tzw. wewnętrznej procedury będzie ciążył nie tylko na spółkach doradztwa podatkowego.
Ustawa wprowadzająca obowiązek raportowania schematów podatkowych w Polsce jest implementacją dyrektywy Rady UE 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r. Zmienia dyrektywę 2011/16 / UE w dziedzinie opodatkowania, w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych (dalej: DAC6). Dyrektywa ta weszła w życie z dniem 25 czerwca 2018 roku.