W dniu 17 lutego w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanych założeniach projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Szereg proponowanych środw realizacji postulowanych rozwiązań dotyczy zmian przepiw o raportowaniu schematów podatkowych (MDR) (dział III, rozdział 11a Ordynacji podatkowej).

 

Dostosowanie polskich przepisów do wyroku TSUE C-694/20 oraz dyrektywy Rady (UE) 2023/2226 

Nastąpić ma dostosowanie przepisów MDR do wyroku TSUE w sprawie C-694/20 Orde van Vlaamse Balies i in. z dnia 8 grudnia 2022 r. oraz dyrektywy Rady (UE) 2023/2226 z dnia 17 października 2023 r. (tzw. DAC8). Zmiana ma dotyczyć obowiązku przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (“KAS”) informacji o schematach podatkowych w przypadku promotora, na którym ciąży obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Ma to nastąpić poprzez zwolnienie radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych oraz rzeczników patentowych z obowiązku raportowania MDR i nałożenie obowiązku poinformowania ich klienta tj. „korzystającego” lub „promotora” o konieczności złożenia informacji o schematach podatkowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej”. 
 

Upoważnienie Ministra Finansów do wydawania rozporządzeń zwalniających z raportowania wybranych uzgodnień 

Minister Finansów ma zostać upoważniony do wydawania rozporządzeń zwalniających m.in. przedmiotowo transakcje z obowiązku zgłaszania uzgodnień krajowych w zakresie wykazu określonych grup podmiotów, które będą zwolnione z obowiązku zgłaszania schematów podatkowych dotyczących uzgodnień krajowych. Należy założyć, że projektodawcy mają tu na myśli uzgodnienia niestanowiące schematów podatkowych transgranicznych (w tym zakresie konieczność ich raportowania wynika bowiem z dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z dnia 25 maja 2018 r.). 
 

Koniec z MDR-2 

Proponuje się zniesienie obowiązku raportowania w drodze zawiadomień MDR–2 Szefowi KAS. 
 

Zmiany w raportowaniu MDR-3 

Nastąpić ma ograniczenie obowiązku przekazywania MDR-3 do jednokrotnego raportowania w roku oraz umożliwienie podpisywania tej informacji przez pełnomocnika. 

 

Redukcja wysokości grzywien 

Zakłada się obniżenie górnej granicy zagrożenia karą grzywny z 720 do 240 stawek dziennych (obecnie 240 stawek dziennych w przypadku przestępstwa skarbowego wynosi blisko 15 mln złotych) za “nieprzekazywanie informacji o schemacie podatkowym lub przekazywanie ich po terminie, a także “uchylenie sankcji za nieprzekazanie podmiotowi obowiązanemu do przekazania schematu podatkowego danych, dotyczących schematu podatkowego lub przekazywanie ich po terminie oraz za brak zwrócenia się do podmiotu zlecającego czynności z odrębnym pismem o przekazanie mu oświadczenia na piśmie, że uzgodnienie nie stanowi schematu podatkowego, lub występowanie o oświadczenie po terminie”. 

 

Brak obowiązku nadawania NSP w określonych sytuacjach 

Zgodnie z opublikowanymi informacjami “Zwiększeniu efektywności działania organów podatkowych służy w szczególności propozycja uchylenia obowiązku nadawania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Numeru Schematu Podatkowego (NSP) w sytuacji, gdy informacja o schemacie podatkowym przekazana do Szefa KAS zawiera już nadany NSP w przypadku złożenia informacji o schemacie podatkowym przez inny podmiot”. 
 

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących omawianych zagadnień, zachęcamy do kontaktu.