English

 

W dniu 13 października 2023 r. MF opublikowało statystyki dotyczące raportowania MDR w Polsce za trzeci kwartał 2023 r. 

 

Przede wszystkim uwagę zwraca fakt, że sam trzeci kwartał 2023 r. przyniósł wzrost liczby wszystkich przekazanych Szefowi KAS informacji MDR aż o ponad 30% ponad 60% w porównaniu do poprzedniego roku). Tylko w tym czasie dokonano ok. 5,5 tys. raportowań na formularzu MDR-1 (wzrost o 30% w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 50% w porównaniu do poprzedniego roku) oraz blisko 8,5 tys. raportowań informacji MDR-3 (wzrost o 36% w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż o 85% w porównaniu do poprzedniego roku). W efekcie łączna liczba przekazanych Szefowi KAS informacji / zawiadomień MDR to obecnie już ponad 63 tys.

Według stanu na 4 października 2023 r. Szef KAS wydał w ostatnim kwartale ok. 3 tys. potwierdzeń nadania numeru schematu podatkowego. 

Dokonane w ostatnim okresie raportowania dotyczyły głównie tzw. krajowych schematów podatkowych, jednak warto zauważyć, że zaraportowano też blisko 400 schematów podatkowych transgranicznych. 

Warto przypomnieć, że w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego zawieszone do sierpnia 2023 r. terminy raportowania tzw. krajowych schematów podatkowych zostały “odwieszone”. Okoliczność ta mogła mieć wpływ na tak spektakularny wzrost liczby raportów MDR w trzecim kwartale 2023 r.