Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności
* }

Polski Ład | Nowe ulgi podatkowe dla podatników prowadzących działalność B+R

26 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło rozpoczęcie konsultacji dotyczących projektu “Polski Ład”, który ma wprowadzić, między innymi, zupełnie nowe ulgi w podatkach dochodowych, tj. ulgi na innowacyjnych pracowników, prototypy, robotyzację a także ma zwiększyć limity odliczeń w uldze B+R. Zaproponowane także możliwość symultanicznego korzystania z IP Box i ulgi B+R.

Polski Ład | Obowiązek zapewniania możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano skierowany do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, stanowiący część podatkowego pakietu Polskiego Ładu. Projekt wprowadza obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych (np. karty płatniczej, karty wirtualnej czy elektronicznej karty przedpłaconej).

Polski Ład | Pakiet zmian w zakresie powrotu kapitału do Polski oraz podatników działających na rzecz nauki, kultury i sportu - prekonsultacje

28 czerwca 2021 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło rozpoczęcie prekonsultacji dotyczących projektu wprowadzającego pakiet rozwiązań dla powrotu kapitału do Polski i zmiany w zakresie programu repatriacji kapitału, ulgi dla podatników działających na rzecz nauki, kultury i sportu, zmiany w ustawie PIT odnośnie ryczałtu przy relokacji, ulgi w podatku dochodowych dla osób powracających do Polski.

Polski Ład | 5 najważniejszych zachęt dla inwestorów

14 czerwca 2021 r. Ministerstwo Finansów (“MF”) opublikowało informację o kolejnych planowanych zmianach podatkowych w ramach Polskiego Ładu, natomiast 18 i 22 czerwca na stronie MF pojawił się projekt ustawy dotyczący planowanych zmian. Zmiany mają zachęcić inwestorów strategicznych oraz wprowadzić rozwiązania wspierające prowadzenie działalności gospodarczej oraz innowacje.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało projekt ustawy, który ma za zadanie wprowadzenie do krajowego porządku prawnego koncepcji Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta („ROP”), która ma stanowić rewolucję w tworzeniu i gospodarowaniu odpadami.

Opłata opakowaniowa – nowy podatek środowiskowy od 1 stycznia 2023 r.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana informacja o kolejnym projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nie jest znana dokładna treść tego projektu a jedynie jego ogólne założenia. I tak zgodnie z projektowanymi regulacjami, zostanie wprowadzony nowy podatek środowiskowy – opłata opakowaniowa.