Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności

English

 

W naszym opracowaniu podpowiadamy Państwu, jak w praktyce poruszać się po nowych przepisach -  jak sprawdzić, czy podatnik będzie podlegać minimalnemu podatkowi dochodowemu, i co trzeba zrobić, żeby obliczyć jego wysokość.

Procedowany w Sejmie projekt zmian w przepisach podatkowych - tzw. Polski Ład - przewiduje wprowadzenie do ustawy o CIT regulacji dotyczących minimalnego podatku dochodowego (art. 24ca). Sama idea, jak i konstrukcja podatku minimalnego, są pewną nowością, jeżeli chodzi o polskie przepisy, i stanowią kolejny wyłom w zasadach klasycznie rozumianego podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

 

Krok 1: Sprawdzamy, czy podmiot nie został wyłączony spod regulacji w zakresie podatku minimalnego

Krok 2: Weryfikujemy w oparciu o wyniki podmiotu, czy podlega regulacjom w zakresie minimalnego podatku dochodowego

Krok 3: Ustalamy podstawę opodatkowania

Krok 4: Pomniejszamy podstawę opodatkowania o wybrane elementy

Krok 5: Liczymy wysokość podatku minimalnego

Krok 6: Ustalamy wartość kwoty minimalnego podatku dochodowego do zapłaty

Krok 7: Odliczamy podatek minimalny w kolejnych latach

 

Podsumowanie

Powyższe opracowanie sporządziliśmy na podstawie aktualnego projektu regulacji w zakresie podatku minimalnego, który budzi jednak już na tym etapie szereg wątpliwości i może podlegać dalszym zmianom w ramach prac sejmowych. W przypadku kolejnych zmian legislacyjnych w zakresie podatku minimalnego, będziemy na bieżąco aktualizować zamieszczone informacje.

Mamy nadzieję, że powyższe podsumowanie pomogło Państwu lepiej zrozumieć konstrukcję tego podatku i oszacować wpływ projektowanych regulacji na Państwa działalność. Zachęcamy także do skorzystania z opracowanego przez nas kalkulatora podatku minimalnego.

Jeżeli pojawiłyby się z Państwa strony jakiekolwiek pytania w zakresie podatku minimalnego, zachęcamy do kontaktu.