Temat tygodnia

Ustawa o COVID-19 a wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami prawa podatkowego

W dniu 27 marca Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę w składzie 7 sędziów NSA w której stwierdził, iż przepisy ustawy o COVID-19 nie dotyczą wstrzymania, rozpoczęcia i zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Jak wskazał w uzasadnieniu sąd, skoro ustawodawca nie objął zakresem interpretowanego przepisu ustawy o COVID-19 w sposób wyraźny, jednoznaczny, unormowań z zakresu prawa podatkowego, to należy uznać, że nie wolno tego dopowiadać, czy też doprecyzowywać interpretatorowi. Powstała wątpliwość nie może być bowiem interpretowana na niekorzyść podatników.

 

Express podatkowy

CIT: Kara umowna jednak w kosztach podatkowych

W dniu 23 marca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, iż kara umowna związana z niezawinionymi przez podatnika okolicznościami może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Jak wynika z uzasadnienia wyroku art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT należy interpretować ściśle - nie można zatem zgodzić się z twierdzeniem Organu, jakoby wadliwość w rozumieniu tego przepisu oznaczała każdy przypadek niewykonania zobowiązania umownego. Przepis ten może znaleźć zastosowania tylko do kar wyraźnie w nim wskazanych, a kara poniesiona przez podatnika nie stanowiła takiej kary.

Więcej informacji...

VAT: Nabycie przez bank wierzytelności zwolnione z opodatkowania 

W dniu 22 marca WSA w Warszawie orzekł, iż w przypadku nabywania wierzytelności niewymagalnych przez bank.nie mamy do czynienia z usługą ściągania długów. W konsekwencji, sporne usługi będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, iż niewątpliwie celem zawartej umowy było udzielenie finansowania cedentowi, a nie windykacja czy ściąganie długów. Dlatego też w opisanym we wniosku stanie faktycznym nie mamy do czynienia z usługą ściągania długów.

CIT: Podatkowa grupa kapitałowa może korzystać z ulgi B+R

W dniu 14 marca NSA wydał wyrok, w którym potwierdził, że Podatkowa Grupa Kapitałowa jest uprawniona do rozliczenia w uldze B+R wydatków poniesionych przez spółkę dominującą na nabycie od innego członka grupy: ekspertyz, opinii, usług doradczych i innych usług równorzędnych oraz wyników prowadzonych badań naukowych.

Jak wskazał w uzasadnieniu sąd jedynym ograniczeniem, które tutaj należy zastosować, jest art. 18d ust. 1 zdanie drugie ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych. Tym samym jednostkowe wyniki spółek nie mają znaczenia.

Więcej informacji...

 

Legislacja

Proces legislacyjny mechanizmu CBAM na ostatniej prostej

Zgodnie z ostatnimi informacjami już 18 kwietnia 2023 r. odbędzie się ostatnie głosowanie dotyczące rozporządzenia ustanawiającego mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (CBAM). Po głosowaniu przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Przepisy CBAM będą istotnie wpływać na rzeczywistość gospodarczą unijnych importerów oraz producentów towarów objętych mechanizmem z krajów trzecich.

Więcej informacji...