Orzeczenie tygodnia
TSUE: Podwójne opodatkowanie VAT transakcji łańcuchowych jest niezgodne z prawem UE
W dniu 7 lipca 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym orzekł, że państwo członkowskie nie może nałożyć sankcyjnego podatku VAT, jeżeli transakcja łańcuchowa nie jest elementem oszustwa podatkowego, a podatek został już zapłacony przez wystawcę faktury.
Jednocześnie TSUE uznał, że w przypadku błędnego rozpoznania WNT w krajach zakończenia wysyłki przez klientów spółki państwo członkowskie ma prawo opodatkować podmiot podatkiem VAT z tytułu WNT.
Express podatkowy
VAT: TSUE - Brak możliwości skorygowania odliczenia, gdy prawo do odliczenia podatku wygasło
W dniu 7 lipca 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym orzekł, że mechanizm korekty wstępnego odliczenia naliczonego podatku VAT może być stosowany wyłącznie, gdy istnieje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zdaniem TSUE mechanizm korekty przewidziany w dyrektywie VAT nie ma zastosowania w okolicznościach, w których podatnik, który nie skorzystał z prawa do odliczenia VAT przy nabyciu dobra będącego podstawą tego prawa, chce z niego skorzystać przy okazji pierwszego wykorzystania tego dobra, podczas gdy upłynął termin zawity przewidziany w prawie krajowym na skorzystanie z tego prawa. Jest w tym względzie bez znaczenia, czy pierwsze wykorzystanie tego dobra różni się bądź nie od wykorzystania planowanego w chwili jego nabycia.
Spory podatkowe: Obowiązek podatkowy powstaje w momencie uprawomocnieniem się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku
W dniu 22 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że obowiązek zapłaty podatku od spadku i darowizn powstaje w momencie uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Złożenie przez podatnika zeznania po 3-letnim terminie przedawnienia nie powoduje powstania na nowo obowiązku podatkowego.
Zdaniem NSA stwierdzenie nabycia spadku jest zdarzeniem prawnym, o którym sądy są zobowiązane informować organy podatkowe. Przez to organ podatkowy został poinformowany o wydanym postanowieniu w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, które dawałoby ewentualną podstawę do powstania zobowiązania podatkowego.
CIT: Opinia Rady Przeciwko Unikaniu Opodatkowania dotycząca sprzedaży przez FIZ udziałów w SCSp do spółki celowej w zamian za dług
25 marca 2022 r. Rada do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania uznała za unikanie opodatkowania działania funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który przeniósł posiadane udziały w transparentnej podatkowo SCSp na spółkę z o.o. w zamian za dług, unikając w ten sposób opodatkowania udziału w zyskach tej spółki.
Legislacja
Założenia nowych obowiązków sprawozdawczych dotyczących zgłaszania dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem platform cyfrowych
W dniu 11 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło założenia krajowych regulacji implementujących postanowienia Dyrektywy DAC7. Prekonsultacje potrwają do 24 lipca. Projektowane przepisy mają na celu wdrożenie unijnych ram sprawozdawczości dotyczących dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem platform cyfrowych. MF zakłada wprowadzenie mechanizmów kontrolnych i wysokich kar za niedopełnienie obowiązków wynikających z tych regulacji.
W założeniach opisano m. in. kogo będą dotyczyły nowe obowiązki sprawozdawcze i na czym będą one polegały, jak rozumieć definicję “platformy” oraz jakie aktywności będą podlegać raportowaniu.