Temat tygodnia
Pierwsza interpretacja ogólna MDR
W dniu 24 grudnia 2024 r. Minister Finansów dokonał interpretacji przepisów MDR po raz pierwszy w drodze interpretacji ogólnej w sprawie kwalifikacji umów leasingu operacyjnego na gruncie przepisów o schematach podatkowych.
Ekspress podatkowy
VAT: Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - Zwrot nabywcom niebędącym rezydentami Unii Europejskiej kwot zapłaconych z góry na poczet VAT
W dniu 19 grudnia Rzecznik Generalna TSUE Juliane Kokott wydała opinię w sprawie o sygn. C‑427/23 i wskazała w niej, że przepisy Dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że procedury zarządzania dokumentacją przez sprzedawcę, które umożliwiają zwrot przedpłaconych kwot VAT dla nabywców spoza UE w przypadku zwolnionych transakcji eksportowych, nie są traktowane jako odrębne usługi. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu VAT. Działania te są częścią procesu wdrażania zwolnienia i nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej.
CIT: Wydatki poniesione przez spółkę na budowę budynku biurowo-administracyjnego mogą stanowić koszty kwalifikowane inwestycji
W dniu 19 grudnia NSA orzekł, iż wydatki poniesione na budowę budynku (w tym także odnoszące się do zaplecza biurowo-administracyjnego), będą zwiększać limit pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego udzielonego na podstawie decyzji o wsparciu. Zaplecze administracyjne służy realizacji celu inwestycji objętej wsparciem i nie ma powodu, żeby ograniczać albo segmentować rodzaj budynków ze względu na przeznaczenie.
VAT: Wystawienie przedwczesnej faktury a moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT
W dniu 18 grudnia NSA orzekł, iż wystawienie przedwczesnej faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT, gdyż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą zapłaty, nie zaś z chwilą wystawienia faktury.
Legislacja
Zmiany w składce zdrowotnej od 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiany te mają na celu zmniejszenie obciążeń finansowych dla osób osiągających najniższe zyski oraz rozwiązanie problemu powstałego w wyniku tzw. ,,Polskiego Ładu’’ w odniesieniu do uwzględniania w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przychodów ze sprzedaży środków trwałych.