Orzeczenie tygodnia

Zakres zwolnienia w Polskiej Strefie Inwestycji

W dniu 9 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2021 roku, zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT podlega cały dochód osiągany w ramach dotychczasowej infrastruktury, jak i nowej będącej efektem inwestycji strefowej. 

Zdaniem NSA brak jest prawnego uzasadnienia dla twierdzenia, że zwolnienie obejmuje wyłącznie dochody osiągane w ramach nowych inwestycji. Gdyby bowiem ustawodawca chciał ograniczyć zwolnienie do dochodów realizowanych w nowych inwestycjach, to taki zapis znalazłby się w przepisach ustawy. 

Więcej informacji...

 

Ekspress podatkowy

PIT:  Opinia Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania dotycząca programu motywacyjnego

Rada do Spraw Przeciwdziałaniu Unikania Opodatkowania opublikowała opinię z dnia 11 kwietnia 2022 r. dotyczącą zobowiązań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych prezesa zarządu spółki akcyjnej (PIT-37 oraz PIT-38). Czynnością będącą przedmiotem oceny w decyzji był umowa między prezesem zarządu a spółką akcyjną, zgodnie z którą prezes otrzymywał wynagrodzenie oparte na akcjach spółki. Umowa zastąpiła analogiczne uprawnienie do otrzymywania przez prezesa premiowego wynagrodzenia z tytułu wyników spółki. 

Rada uznała, że opisany zespół czynności spełnia ustawowe kryteria unikania opodatkowania. Zdaniem Rady zmiana sposobu uregulowania wynagrodzenia premiowego stanowiła pretekst do przypisania temu wynagrodzeniu cech instrumentu pochodnego (poprzez wyraźne odniesienie się w umowie do ustawowej definicji instrumentu), a przez to jego korzystniejsze opodatkowanie.

CIT: Konfuzja jest neutralna podatkowo

W dniu 7 czerwca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że niespłacone odsetki z tytułu weksli własnych nie są przychodem wspólnika, jeżeli weksle te wracają do niego w wyniku rozwiązania spółki osobowej.

NSA zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że w związku z wydaniem przez spółkę osobową i otrzymaniem przez wspólnika majątku likwidacyjnego w wyniku rozwiązania spółki (w tym wygaśnięcia w drodze konfuzji zobowiązania wspólnika z tytułu weksli i odsetek od weksli), po stronie wspólnika nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem CIT. Nie ma w tym przypadku żadnego przyrostu majątku, a tym samym nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

VAT: Nabycie wierzytelności od podmiotu zagranicznego poniżej ich wartości nominalnej nie podlega VAT

W dniu 9 czerwca 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok, w którym orzekł, że transakcja nabycia na własne ryzyko wierzytelności po cenie niższej od jej wartości nominalnej jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

WSA przywołał wyroki TSUE oraz NSA, które również opowiedziały się za brakiem opodatkowania VAT w takiej sytuacji ze względu na fakt, że w takim przypadku nie mamy do czynienia ze zobowiązaniem się przez usługodawcę do ściągnięcia długu w zamian za wynagrodzenie. WSA podkreślił przy tym, że tez tych wyroków nie można ograniczać wyłącznie do transakcji dotyczących “wierzytelności trudnych”, lecz należy zastosować je również do sytuacji nabywania na własne ryzyko wierzytelności poniżej ich wartości nominalnych.

 

Legislacja

Ministerstwo Finansów zapowiedziało kolejne zmiany w podatku CIT

W dniu 20 czerwca 2022 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowane zostały założenia projektu dalszych zmian podatkowych, dotyczących w przeważającej mierze podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Zmiany polegają na m. in. modyfikacji i odroczeniu wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym, uchyleniu przepisów o „ukrytej dywidendzie” czy doprecyzowaniu przepisów dotyczących obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw. transakcji rajowych. 

Z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów wynika, że projekt jest już gotowy i wkrótce mają zacząć się konsultacje nowo proponowanych regulacji z poszczególnymi branżami. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2022 r.

Więcej informacji...