Orzeczenie tygodnia

Ograniczenie rozliczenia VAT trzymiesięcznym terminem jest niezgodne z przepisami Dyrektywy VAT

Dnia 15 września 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przepisy, zgodnie z którymi wykonanie prawa do odliczenia podatku VAT związanego z nabyciem wewnątrzwspólnotowym w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym VAT jest należny, jest uzależnione od wykazania należnego VAT w deklaracji podatkowej, złożonej w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy są niezgodne z przepisami dyrektywy VAT.

W uzasadnieniu NSA wskazał, iż w tej sprawie kluczowe znaczenie wyrok TSUE z dnia 18 marca 2021 r. w sprawie C-895/19, w którym zakwestionowane zostały obowiązujące w Polsce od dnia 1 stycznia 2017 r przepisy, których skutkiem było w rozróżnienie momentu, w którym można było dokonać odliczenia podatku naliczonego względem wcześniej ujętego podatku należnego.

 

Ekspress podatkowy

CIT: Zasady rozliczenia strat podatkowych poniesionych przez spółkę przed przystąpieniem do PGK

Dnia 16 września 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie orzekł, że spółka, która poniosła stratę w ostatnim roku podatkowym, który został przerwany powstaniem PGK, będzie mogła rozliczyć tą stratę w 5 kolejnych latach podatkowych, po zakończeniu obowiązywania umowy PGK. 

Zdaniem WSA w Rzeszowie, skoro uregulowanie art. 8 ust. 7 ustawy o CIT wskazuje, że w przeddzień powstania PGK kończy się bieżący rok podatkowy spółki do niej wstępującej i zawieszeniu ulega rozpoczęcie jej kolejnego roku podatkowego, to obliczanie kolejnych lat podatkowych spółki zostaje wstrzymane w przeddzień początku roku podatkowego PGK i następuje na nowo, w dzień następny po upływie okresu obowiązywania umowy PGK.

 

VAT: Różnicowanie opodatkowania usług podobnych w kontekście zasady neutralności podatkowej i perspektywy przeciętnego konsumenta

Dnia 10 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący możliwości stosowania obniżonej stawki VAT na bilety wstępu do parków rozrywki w formie niestacjonarnej. TSUE przypomniał, że selektywne stosowanie preferencyjnego opodatkowania do niektórych dostaw towarów lub świadczenia usług powinno być dokonane z poszanowaniem zasady neutralności podatkowej. W tym kontekście dopuszczalne jest badanie przez sąd krajowy, czy dane towary lub usługi są wzajemnie zastępowalne z punktu widzenia przeciętnego konsumenta.

Przedmiotowy wyrok w zakresie, w jakim odnosi się do kwestii stosowania odpowiedniej stawki VAT, pozostaje bez znaczenia z punktu widzenia polskich podatników. W świetle polskich przepisów usługi związane z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu do parków rozrywki objęte są bowiem obniżoną stawką podatku w wysokości 8%. Może on mieć jednak istotne znaczenie w części odnoszącej się do perspektywy przeciętnego konsumenta, zwłaszcza w kontekście sporów, których przedmiot stanowią usługi podobne. 

Więcej informacji...

 

VAT: Działalność dostawcy telewizji nie jest opodatkowana, jeżeli jest finansowana z subwencji budżetowej

Dnia 16 września 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że zgodnie z dyrektywą VAT działalność krajowego publicznego dostawcy telewizji, polegająca na świadczeniu na rzecz telewidzów audiowizualnych usług medialnych, która jest finansowana przez państwo w drodze subwencji i nie wiąże się z uiszczaniem przez telewidzów żadnych opłat za emisję telewizyjną, nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu tego przepisu. 

W drugiej części wyroku TSUE  wskazał, także że krajowy publiczny dostawca telewizji jest uprawniony do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby jego działalności dającej prawo do odliczenia, natomiast nie jest uprawniony do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby jego działalności nie wchodzącej w zakres stosowania VAT. 

 

Legislacja: 

Polski Ład | Nowa wersja projektu ustawy dotyczącej zmian w podatkach dochodowych

Dnia 17 września 2021 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającego zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu. 

Ponadto dnia 14 września 2021 r. na stronie sejmu opublikowano autopoprawkę rządową do Polskiego Ładu. Poprawki zawierają zapisy przede wszystkim w odniesieniu do minimalnego podatku dochodowego

Więcej informacji...