Temat tygodnia

Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie zasad stosowania warunku “subject to tax” na gruncie dyrektywy odsetkowej

W dniu 27 listopada w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów została opublikowana Interpretacja Ogólna Nr DD9.8202.2.2024 Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2024 r. w sprawie zasad stosowania warunku “subject to tax” na gruncie Dyrektywy Rady nr 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowskich.

Więcej...

 

Ekspress podatkowy

PIT: Wyłączenie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku niezgodne z Konstytucją

W dniu 21 listopada Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie o sygn. P 11/24 w którym stwierdził, iż przepisy ustawy o PIT wyłączające możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku w zakresie, w jakim pozbawiają możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie w drodze darowizny, zwolnionej od podatku od spadków i darowizn, których amortyzację rozpoczęto i nie zakończono przed 1 stycznia 2018 r., są niezgodne z wywodzoną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą ochrony interesów w toku.

VAT: TSUE - Faktura, na której nie wskazano naliczonego VAT

W dniu 21 listopada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok o sygn. C‑624/23, w którym orzekł, iż przepisy Dyrektywy VAT należ interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie takiemu uregulowaniu krajowemu na mocy którego: 

  • odbiorca dostawy podlegającej podatkowi od wartości dodanej (VAT) jest pozbawiony prawa do odliczenia tego podatku przewidzianego w owej dyrektywie, w przypadku gdy dostawca, po pierwsze, uchybił ciążącemu na nim obowiązkowi przewidzianemu w owych przepisach, polegającemu na dokonaniu zgłoszenia rejestracyjnego do celów VAT, wystawiając odbiorcy faktury, na których nie wskazano VAT, a po drugie, w trakcie kontroli podatkowej sporządził on protokół, w którym wskazano ten VAT i w którym ów dostawca figurował również jako odbiorca tej dostawy.
  • wyklucza się  możliwość korekty faktury, w przypadku gdy, po pierwsze, na fakturze, którą dostawca przekazał odbiorcy dostawy podlegającej VAT, nie wskazano tego podatku, a po drugie, podczas kontroli podatkowej wobec tego dostawcy sporządził on protokół, w którym wskazano VAT i w którym ów dostawca figurował również jako odbiorca tej dostawy.

CIT: Rozliczenie kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R za okres dłuższy niż jeden miesiąc

W dniu 21 listopada NSA wydał wyrok, w którym orzekł, że podstawą do wyliczenia kosztów kwalifikowanych z tytułu należności pracowniczych i należnych od nich składek wypłacanych za okresy dłuższe niż miesiąc (np. kwartalne, półroczne, roczne) jest czas przeznaczony przez pracownika na działalność badawczo-rozwojową w okresie miesiąca, w którym koszty te zostały poniesione przez podatnika.

 

Legislacja

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych

W dniu 26 listopada 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości organów podatkowych. Najważniejsze  zmiany które wprowadza projekt rozporządzenia to:

  • Wyznaczenie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy jako organu odpowiedzialnego za obsługę spraw dotyczących:
    • globalnego podatku wyrównawczego,
    • krajowego podatku wyrównawczego,
    • podatku wyrównawczego od niedostatecznie opodatkowanych zysków. 
  • Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy będzie obsługiwał podatników na terenie całej Polski. 

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r., jednocześnie z ustawą o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych.