- Organ wydający:
- Dyrektor KIS
- Data:
- 2024-10-10
- Sygnatura:
- 0114-KDIP2-1.4010.501.2024.1.MR1
Komentowana interpretacja dotyczy określenia dostępnej wysokości nadwyżki kosztów kwalifikowanych możliwych do rozliczenia w ramach ulgi B+R i innowacyjnych pracowników po skorzystaniu z tej drugiej ulgi. Pismo wskazuje na możliwość obniżenia nadwyżki kosztów kwalifikowanych o wysokość zaliczek PIT bez uwzględniania iloczynu stawki podatku przy wspomnianej nadwyżce.
Spółka postanowiła potwierdzić sposób ustalania wysokości kosztów kwalifikowanych do ulgi badawczo-rozwojowej („ulga B+R”) pozostających do odliczenia w latach kolejnych po skorzystaniu z ulgi na innowacyjnych pracowników („ulga IP”). Przedmiotem wniosku była kwestia potwierdzenia, że literalna wykładnia art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („ustawa o CIT”) nakazuje uwzględnienie faktycznej kwoty dokonanego odliczenia, bez dodatkowych kalkulacji.
Okoliczności sprawy
W związku z korzystaniem z ulgi B+R, Spółka („Wnioskodawca”) zwróciła się do Dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną. Wnioskodawca wskazał, że prowadzi w Polsce działalność badawczo-rozwojową („B+R”) w obszarze e-commerce. W celu realizacji swoich projektów Spółka zatrudnia specjalistów („Specjaliści B+R”), którzy w ramach swoich obowiązków poświęcają ponad 50% czasu pracy na działalność B+R. W związku z tym Spółka ponosi koszty z tytułu wynagrodzeń tych specjalistów, od których odprowadza zaliczki na zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych („Zaliczki PIT”). Spółka wskazała, że zamierza skorzystać z przysługującego jej uprawnienia do pomniejszania Zaliczek PIT zgodnie z art. 18db Ustawy o CIT.
Wnioskodawca ponadto wskazał, że zamierza korzystać z ulgi IP, gdyż dysponuje kosztami kwalifikowanymi do Ulgi B+R pozostających do odliczenia w latach kolejnych, zgodnie z art. 18d ust. 8 Ustawy o CIT („Aktywo B+R”). Wątpliwości Spółki dotyczyły prawidłowości obliczenia dostępnego Aktywa B+R pozostającego do odliczenia w kolejnych latach po uwzględnieniu odliczenia zaliczek PIT w związku ze skorzystaniem ulgi IP.
Spółka stanęła na stanowisku, że zgodnie z art. 18d ust. 8 ustawy o CIT, kwotę nieodliczonych kosztów kwalifikowanych należy pomniejszyć bezpośrednio o kwotę dokonanego odliczenia zaliczek PIT. Wnioskodawca powołał się na wykładnię literalną poniższego przepisu:
„Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1”.
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko Spółki.
Komentarz PwC
Ulga IP rozszerza możliwości korzystania z ulgi B+R, określonej w art. 18d i art. 18e ustawy o CIT. Aktywo B+R wygenerowane w ramach skorzystania z ulgi B+R wpływa bezpośrednio na maksymalną kwotę zaliczek PIT, które są brane pod uwagę przy rozliczaniu ulgi IP. Wprowadzenie ulgi IP miało na celu umożliwienie podatnikom wcześniejszego rozliczenia kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R, które nie przyniosły natychmiastowych oszczędności z powodu uzyskanej podstawy opodatkowania lub straty.
Podzielamy stanowisko Spółki, zgodnie z którym omawiany przepis należy rozumieć literalnie. Oznacza to, że w przypadku obliczania pozostałej do wykorzystania kwoty kosztów kwalifikowanych z art. 18d ust. 8, należy uwzględnić kwoty faktycznych pomniejszeń z art. 18db ust. 1. W związku z powyższym, zdaje się, że właściwym podejściem do obliczania Aktywa B+R jest obniżenie nadwyżki kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R o wysokość kwalifikowanych zaliczek PIT, bez uwzględniania stawki podatku do wspomnianej nadwyżki kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R.
Takie podejście zostało potwierdzone w:
- komentowanej w niniejszym artykule interpretacji indywidualnej DKIS (z dnia 10 października 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.501.2024.1.MR1);
- interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 15 listopada 2024 roku, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.625.2024.1.MBD.
Stanowisko organu zawarte w komentowanej interpretacji indywidualnej jest korzystne dla podatników. W praktyce bowiem, omawiane podejście może sprowadzić się do kilkukrotnie wyższych oszczędności z tytułu rozliczenia kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R w uldze IP, niż gdyby te same koszty przyjąć na potrzeby rozliczenia ulgi B+R w kolejnych latach, ze względu na wolniejsze wykorzystywania nadwyżki kosztów kwalifikowanych z art. 18d ust. 8 przy rozliczaniu ulgi IP.