Przedsiębiorcy, którzy ponieśli koszty na działalność badawczo-rozwojową (B+R) w 2018 roku, mają ostatnią szansę na skorzystanie z ulgi B+R za ten okres. Dla podatników, których rok podatkowy trwał do 31 grudnia 2018 r., termin na korektę deklaracji CIT celem wykazania ulgi B+R upływa 31 grudnia br. Wyjątkiem są podatnicy, których rok podatkowy 2018 był przedłużony (wtedy istnieje możliwość rozliczenia ulgi B+R odpowiednio później). Ulga ta jest dostępna nie tylko dla firm informatycznych czy inżynieryjnych, ale także dla podmiotów z innych sektorów.
Ulga B+R, określona w art. 18d-e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), zyskała na popularności w ostatnich latach, pozwalając przedsiębiorcom na odzyskanie części kosztów związanych z działalnością B+R (nawet do 38%). Jak wynika z informacji ujawnionych przez Ministerstwo Finansów, w 2023 roku liczba podatników korzystających z ulgi wzrosła o 54% w porównaniu z rokiem 2022 i korzystało z niej ok. 3,6 tysiąca podmiotów. Kwota odliczeń wzrosła z 6,9 mld PLN do 9,4 mld PLN, czyli o ponad 30% (dotyczy zarówno podatników PIT, jak i CIT).
Warto rozważyć weryfikację potencjału do rozliczenia ulgi B+R za 2018 rok, w ramach której kosztami kwalifikowanymi do rozliczenia są m.in.:
- wynagrodzenia pracowników B+R zatrudnionych na podstawie umów o pracę (w odpowiedniej proporcji odpowiadającej zaangażowaniu w działalność B+R);
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R;
- odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności B+R (z pewnymi wyjątkami).
Należy zwrócić uwagę na limity odliczeń z 2018 roku, które wynosiły od 100 do 150% kosztów kwalifikowanych, zależnie od: statusu przedsiębiorcy, posiadania (lub nie) statusu CBR, a także kategorii kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R. Preferencja może być szczególnie korzystna dla branż takich jak: technologiczna, finansowa, przemysłowa, motoryzacyjna i laboratoryjna, ale nie została ograniczona do konkretnych sektorów.
Celem rozliczenia kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R z 2018 roku konieczne jest skorygowanie deklaracji CIT-8 i wykazanie w niej ulgi B+R, a ponadto podatnik winien wystąpić o zwrot nadpłaty. Korzyści finansowe i rosnące zainteresowanie ulgą B+R sprawiają, że coraz więcej firm spoza tradycyjnych branż B+R stara się o to odliczenie. Warto jednak wskazać, iż możliwość rozliczenia kosztów kwalifikowanych za 2018 r. maksymalnie dotyczy, co do zasady, 31 grudnia 2024 roku (z wyjątkiem podatników stosujących inny rok podatkowy niż kalendarzowy), co może stanowić wyzwanie dla tych, którzy nie mieli wcześniej zidentyfikowanych obszarów B+R bądź dokumentacji potwierdzającej prowadzenie tychże prac.
Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność rozwojową do sprawdzenia możliwości odliczenia ulgi B+R za 2018 rok. To już ostatni dzwonek!
Warto mieć na uwadze, że rozliczenie omawianej preferencji może również dotyczyć kolejnych (po 2018 r.) lat podatkowych. W przypadku straty podatkowej lub gdy kwota kosztów kwalifikowanych przekroczyłaby poziom podstawy opodatkowania w danym roku, istnieje możliwość rozliczenia przez kolejne 6 lat lub wykorzystanie nieodliczonych kosztów w ramach komplementarnej do ulgi B+R - ulgi na innowacyjnych pracowników.
Ulga na innowacyjnych pracowników w połączeniu z ulgą B+R może stanowić kolejny sposób umożliwiający zwiększenie efektywności kosztowej poprzez wykorzystanie nadwyżki kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R na potrzeby zaliczek PIT pobieranych od specjalistów spędzających co najmniej połowę “ogólnego czasu pracy” na działalność B+R. Sama ulga na innowacyjnych pracowników, jest mechanizmem, który pozwala na zwiększenie płynności finansowej w związku z niewpłacaniem do urzędu skarbowego pobranych zaliczek PIT (od wspomnianych specjalistów).