- Organ wydający:
- Minister Finansów
- Data:
- 2024-11-27
- Sygnatura:
- DD9.8202.2.2024
W dniu 27 listopada w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów została opublikowana Interpretacja Ogólna Nr DD9.8202.2.2024 Ministra Finansów z dnia 20 listopada 2024 r. w sprawie zasad stosowania warunku “subject to tax” na gruncie Dyrektywy Rady nr 2003/49/WE z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowskich (dalej jako: “Dyrektywa odsetkowa”).
Niekorzystanie ze zwolnienia – jak rozumieć ten warunek?
Zgodnie z interpretacją, wynikający z art. 21 ust. 3c ustawy o CIT warunek niekorzystania przez odbiorcę odsetek lub należności licencyjnych „ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania” należy rozumieć w ten sposób, że odbiorca takich odsetek lub należności licencyjnych:
- nie korzysta w państwie swojej rezydencji podatkowej ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym ani od całości uzyskiwanych dochodów, ani ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym określonych kategorii dochodów, lub
- szczególnych zasad opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z tytułu otrzymanych przez podmiot odsetek lub/i należności licencyjnych.
Zdaniem zatem Ministra Finansów, w przypadku spółki osiągającej dochody z tytułu odsetek i opłat licencyjnych, która jest faktycznym właścicielem tych należności (zgodnie z art. 21 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT), spełnienie powyższego warunku należy oceniać w kontekście przepisów podatkowych obowiązujących w kraju rezydencji podatkowej tej spółki lub na podstawie specjalnych preferencji podatkowych przyznanych przez administrację podatkową tego kraju, np. na podstawie decyzji administracyjnej.
Komentarz
Wydana interpretacja ogólna powinna pozwolić na wyeliminowanie sporów odnoszących się możliwości zastosowania zwolnienia od odsetek i innych należności na gruncie art. 21 ust. 3 w zw. z art. 21 ust. 3c ustawy o CIT w przypadku braku faktycznej zapłaty podatku przez odbiorcę płatności np. w sytuacji rozliczenia przez niego poniesionych strat podatkowych.
Równocześnie wskazuje ona, że Ministerstwo Finansów uzależnia możliwość zastosowania zwolnienia odsetkowego od tego czy strumień płatności odsetkowej jest efektywnie opodatkowany po stronie odbiorcy. W przypadku jeżeli odsetki po stronie odbiorcy są zwolnione lub podlegają “szczególnym zasadom opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów”* zwolnienie nie przysługuje.
* - Jak się wydaje poprzez to sformułowanie Ministerstwo Finansów zmierza do umożliwienia sobie odmowy zastosowania zwolnienia gdy efektywne opodatkowania strumienia odsetek jest niskie