Orzeczenie tygodnia:
TSUE: Organ nie może w dowolny sposób odmówić prawa do odliczenia VAT
W dniu 11 stycznia 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał, że organ podatkowy może odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT związanego z nabyciem towarów, na tej podstawie, że na fakturach dotyczących tych nabyć nie można polegać, ze względu na okoliczności świadczące o braku staranności.
Okoliczność taka musi być oceniana w świetle okólnika opublikowanego przez ten organ, który został sformułowany w sposób jednoznaczny a jego zastosowanie było przewidywalne. Jednakże taka praktyka i okólnik nie podważają ciążącego na organie podatkowym obowiązku wykazania w sposób prawnie wymagany obiektywnych okoliczności pozwalających na stwierdzenie, że rzeczony podatnik dopuścił się oszustwa w zakresie VAT lub że wiedział, względnie powinien był wiedzieć, iż dana transakcja wiązała się z takim oszustwem.
Ekspress podatkowy
VAT: Dotacje dla sektora energochłonnego są zwolnione z VAT
W dniu 10 stycznia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, że wolne od podatku są dotacje rozumiane jako bezzwrotna pomoc finansowa udzielona podatnikom ze środków publicznych, w szczególności środki pieniężne z budżetu państwa stanowiące pomoc dla sektora energochłonnego związaną z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.
VAT: Nieprawidłowa faktura nie powoduje automatycznego uznania, że zaistniało oszustwo podatkowe
W dniu 12 stycznia 2024 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym uznał, że podatnik miał prawo do złożenia korekty podstawy opodatkowania i następnie wystąpienia o stwierdzenia nadpłaty podatku, ponieważ nie każdą nieprawidłowo wystawioną fakturę należy uznać za oszustwo podatkowe, albo nadużycie podatkowe, a strona która się tego dopuściła, świadomie w tym uczestniczyła i nie wyeliminowała zagrożenia dla finansów publicznych.
Ceny transferowe: TPR - szereg nowości w najnowszym wydaniu informatora Ministerstwa Finansów
22 grudnia 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało najnowsze wydanie Informatora TPR, który zawiera pytania i odpowiedzi dotyczące zarówno nowej treści jak i zupełnie nowej formy raportowania cen transferowych w TPR. Znajdziemy tam szereg praktycznych wskazówek, co jest szczególnie ważne, ze względu na to, że czasu na złożenie TPR zostało coraz mniej, bo dla większości podatników wydłużony termin na złożenie TPR upływa z końcem stycznia.
Legislacja
E-doręczenia po raz kolejny z nowym terminem
W związku z komunikatem Ministra Cyfryzacji termin wdrożenia e-doręczeń został przesunięty dla zawodów zaufania publicznego na 1 października 2024 r. Innych przedsiębiorców obejmie on najwcześniej od 1 stycznia 2025 r. Pierwotnie e-doręczenia miały obowiązywać administrację i zawody zaufania publicznego od grudnia 2023 r., a następnie obejmować sukcesywnie kolejne grupy podmiotów.