Orzeczenie tygodnia

Uchwała NSA: Wykreślenie podatnika z rejestru podatników czynnych VAT jest czynnością materialno-techniczną

W dniu 23 października NSA wydał uchwałę, w której stwierdził, iż wykreślenie podatnika z rejestru podatników czynnych podatku od towarów i usług w trybie art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT następuje poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej.

Zdaniem NSA w sprawie wykreślenia podatnika, z rejestru podatników VAT na podstawie art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT, po pierwsze nie mamy do czynienia ze sprawą podatkową w rozumieniu art. 207 o.p., a po drugie art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT nie legitymuje organu podatkowego do wydania decyzji w przedmiocie wykreślenia podatnika z rejestru podatników podatku od towarów i usług.

 

Express podatkowy

CIT: Kwestia oceny czy wypłata wynagrodzenia z tytułu wynajmu nieruchomości i aktywów będzie stanowić ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT

Dnia 17 października WSA w Łodzi wydał wyrok, w którym orzekł, że wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy spółką (operatorem nieruchomości hotelowej) a jej wspólnikiem (podatnikiem) z tytułu wynajmu nieruchomości i aktywów nie będzie stanowić tzw. ukrytych zysków w rozumieniu ustawy o CIT i nie będzie stanowić dochodu podlegającego opodatkowaniu estońskim CIT, po stronie operatora.

VAT: Odliczenie podatku naliczonego od wydatków poniesionych przez gminę na infrastrukturę w strefie gospodarczej

Dnia 19 października NSA orzekł, iż gminie w związku z ponoszeniem wydatków inwestycyjnych na stworzenie Strefy Aktywności Gospodarczej przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. 

Jak wskazał w uzasadnieniu sąd, mimo iż sporne wydatki inwestycyjne mieściły się w kategorii zadań własnych nałożonych ustawą o samorządzie gminnym, to decydujący jest cel, który przyświecał tej inwestycji. Całość inwestycji służy bowiem w tym przypadku celowi komercyjnemu, a bez jej realizacji gmina nie mogłaby osiągnąć odpowiednio wysokiego dochodu ze sprzedaży czy dzierżawy działek.

VAT: Kwestia uznania sprzedaży udziałów w spółkach zależnych za czynności sporadyczne

W dniu 11 października WSA w Warszawie orzekł, że dokonywane przez spółkę transakcje sprzedaży udziałów w spółkach zależnych należy uznać za transakcje pomocnicze. Zaangażowanie zasobów spółki w transakcje było marginalne. Spółka ma prawo do zbywania swojego majątku (tu – udziałów), aby zgromadzić kapitał na kolejne inwestycje i taka sprzedaż nie powinna zaburzać współczynnika odliczenia podatku naliczonego.

Jak wskazał w uzasadnieniu sąd, o pomocniczym charakterze transakcji w zakresie udziałów świadczy również to, iż spółka nie była w stanie ich „obsłużyć” przy wykorzystaniu wyłącznie własnych zasobów, a korzystała z pomocy zewnętrznych podmiotów w zakresie obsługi prawnej transakcji. Gdyby te transakcje stanowiły część bądź rozszerzenie działalności spółki, nie byłoby konieczne korzystanie z takich usług.

 

Legislacja

Projekt rozporządzenia w sprawie JPK_VAT z deklaracją dostosowanego do obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF)

W dniu 24 października pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. 

Główne założenia projekt to: 

  • wprowadzenie obowiązku wykazywania w ewidencji sprzedaży oraz zakupu numeru identyfikującego fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur (Numer KseF), jeżeli taki numer został nadany;
  • konieczność specjalnego oznaczania “OFF” w ewidencji sprzedaży oraz zakupu dla faktur wystawianych w okresie trwania awarii Krajowego Systemu e-Faktur lub niedostępności tego systemu, oraz w przypadku gdy wystawienie faktury w KSeF nie będzie możliwe z przyczyn leżących po stronie podatnika;
  • konieczność specjalnego oznaczania “BFK”  w ewidencji sprzedaży oraz zakupu dla faktur elektronicznych bądź papierowych wystawionych bez użycia Krajowego Systemu e-Faktur;
  • dostosowanie rozporządzenia do zmian w zakresie terminów zwrotu VAT - likwidacja terminu 60-dniowego zwrotu VAT oraz wprowadzenie w to miejsce skróconego podstawowego terminu do 40 dni.

Więcej...