W dniu 17 października 2023 r. ministrowie gospodarki i finansów państw członkowskich UE zdecydowali w ramach ECOFIN o aktualizacji unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej (tzw. rajów podatkowych).
Powyższe będzie wiązało się z szeregiem konsekwencji na gruncie podatków, w tym w obszarze raportowania schematów podatkowych.
Zaktualizowana lista została zamieszczona w załączniku I do konkluzji Rady o unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Rada zdecydowała się uwzględnić w wykazie trzy nowe jurysdykcje, tj. Antigua i Barbuda, Belize oraz Seszele. Ponadto, w wyniku aktualizacji lokalnych regulacji z unijnego wykazu usunięto Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kostarykę oraz Wyspy Marshalla.
Obecnie unijna lista rajów podatkowych obejmuje zatem następujące państwa:
- Samoa Amerykańskie
- Antigua i Barbuda
- Anguilla
- Bahamy
- Belize
- Fidżi
- Guam
- Niezależne Państwo Samoa
- Palau
- Panama
- Federacja Rosyjska
- Seszele
- Trynidad i Tobago
- Turks i Caicos
- Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
- Vanuatu
Należy jednak nadmienić, że zarówno Brytyjskie Wyspy Dziewicze, jak i Wyspy Marshalla pozostają ujęte na aktualnych listach krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz osób fizycznych, określonych w Rozporządzeniach Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 r.
Kiedy transakcje z “rajami podatkowymi” będą schematem podatkowym?
Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej w przypadku wystąpienia płatności podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu do podmiotu powiązanego z siedzibą, zarządem lub miejscem zamieszkania w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tym wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych) należy z zasady zidentyfikować schemat podatkowy.
Co istotne, przesłanką wystąpienia schematu podatkowego w takim przypadku nie jest ani wystąpienie korzyści podatkowej, ani nawet działanie w celu jej osiągnięcia. Bez znaczenia pozostaje też wartość transakcji (schematem może być nawet transakcja mająca za przedmiot np. towar o wartości 1 zł).
Warto też zwrócić uwagę, że przepisy o raportowaniu schematów podatkowych niezależnie definiują, które podmioty należy uznawać za powiązane.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących omawianego wyżej zagadnienia, zachęcamy do kontaktu z nami.