Orzeczenie tygodnia:
Zakres pojęcia "usługa restauracyjna", do której zastosowanie ma obniżona stawka VAT
30 lipca 2021 r. NSA wydał wyrok rozstrzygający kwestię opodatkowania VAT jedzenia na wynos. Zgodnie z nim jedzenie wzięte na wynos, a nie spożyte na miejscu w ramach udostępnionej przez podatnika infrastruktury, stanowi dostawę środków spożywczych, która może być opodatkowana obniżoną stawką VAT.
Powołując się na wyrok TSUE z dnia 22 kwietnia 2021 r. w sprawie C-703/19, NSA uznał, że w sytuacji gdy mamy do czynienia z oferowaną przez podatnika usługę restauracyjną wewnątrz restauracji, to zakup gotowego dania na wynos i niespożycie go na miejscu przez konsumenta, stanowi dostawę towarów. Jeżeli natomiast konsument zdecyduje się na spożycie na miejscu, będzie to usługa. Wykładnia przepisów, zgodnie z którą sprzedaż w restauracji oraz food-court w galeriach handlowych, zarówno wewnątrz, jak i na wynos, a także w okienkach zewnętrznych „drive-in” i „walk-through” stanowiłoby zawszę usługę restauracyjną opodatkowaną wyższą stawką VAT naruszałaby zasadę neutralności.
Ekspress podatkowy
CIT: Wierzytelności własne spółki jako koszt uzyskania przychodu transakcji objęcia udziałów w spółce z o.o.
Zgodnie z wydanym 27 lipca 2021 r. wyrokiem NSA kosztem uzyskania przychodu transakcji objęcia udziałów w spółce z o.o. są wierzytelności własne spółki - w wysokości udzielonej temu podmiotowi pożyczki.
W uzasadnieniu wskazano, że wykładnia systemowa ustawy o CIT w brzmieniu z 2014 r. nie pozwala na przyjęcie oceny, że powstałemu przychodowi z tytułu wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej nie towarzyszą jakiekolwiek koszty jego uzyskania.
Również odwołanie się do wykładni historycznej związanej z kolejnymi nowelizacjami art. 15 ust. 1j pkt 3 u.p.d.o.p. i z zapisem nowelizacji obowiązującej od dnia 1 stycznia 2019 r., który już wprost wskazuje na koszt z tego tytułu, ujmować należy jako zmianę o charakterze nienormatywnym, doprecyzowującym. NSA powołał się również na uchwałę II FPS 2/21 z 21 czerwca 2021 r., która chociaż dotyczyła ustawy o PIT, to jest pomocna przy rekonstrukcji spornej normy w brzmieniu z 2014 r.
CIT: Kwalifikacja odsetek od pożyczek zaciągniętych w celu zakupu udziałów
W wydanym 20 lipca 2021 r. wyroku NSA stwierdził, że odsetki od pożyczek zaciągniętych przez spółkę w celu przejęcia kontroli nad zagranicznymi spółkami produkcyjno-dystrybucyjnymi powinny być rozpoznane jako koszt pośredni i alokowane przez spółkę poprzez zastosowanie klucza przychodowego, tj. zgodnie z art. 15 ust. 2b w zw. z art. 15 ust. 2 i 2a u.p.d.o.p.
Zgodnie z uzasadnieniem ustnym wyroku, przepis art. 15 ust. 2b u.p.d.o.p. należy interpretować w ten sposób, że w przypadku kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami, dokonuje się alokacji kosztów zgodnie z zasadami uregulowanymi w ust. 2 i ust. 2a - czyli dotyczącymi m.in. proporcji podziału kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami do konkretnych źródeł.
VAT: Kwestia opodatkowania VAT kwoty dotacji otrzymywanych przez spółkę jako partnera projektu na pokrycie wydatków kwalifikowanych
W wydanym 28 lipca 2021 r. wyroku WSA w Białymstoku rozstrzygnął, że otrzymane przez spółkę, jako partnera projektu dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych, nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT.
Kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest celem sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu podlegają bowiem jedynie przedmiotowe dotacje do ceny sprzedaży u dostawcy towaru lub usługi. Nie podlegają natomiast opodatkowaniu przedmiotowe dotacje do ceny zakupu. W rozpatrywanej sprawie dofinansowanie przyznawane na realizację projektu miało charakter celowy - stanowiło bowiem ogólną kwotę na pokrycie wszystkich kosztów realizacji projektu, niezależnie od faktu bieżącego jej podziału wewnętrznego pomiędzy lidera i partnerów projektu. Powiązanie pomiędzy dotacją a ceną usługi (jej brakiem) dla beneficjenta, które rodziłoby konieczność zwiększenia obrotu dla celów opodatkowania VAT, zachodziłoby wówczas jeśli dotacja byłaby kalkulowana jednostkowo oraz przekazywana z określeniem szczegółowego przeznaczenia. W opisanym przypadku niemożliwe było ustalenie takiej kalkulacji.
Legislacja:
Polski Ład | Projekt ustawy wprowadzającej zmiany w podatkach w konsultacjach
26 lipca 2021 r. rząd przedstawił projekt ustawy wprowadzającej szerokie zmiany w ustawach podatkowych i ubezpieczeniowych, które do 30 sierpnia będą przedmiotem konsultacji społecznych prowadzonych przez Ministerstwo Finansów. Zmiany te były częściowo zapowiadane w maju br. i są określane jako “Polski Ład”.
Projekt będzie w konsultacjach publicznych do 30 sierpnia.