Ta strona korzysta z plików cookies. Zasady ich przechowywania są dostępne w Polityce prywatności
Organ wydający:
TSUE
Data:
2021-04-22
Sygnatura:
C-703/19
Trybunał rozstrzygnął dziś, że sprzedaż posiłków w uproszczonych schematach gastronomicznych, w ramach której klientom nie jest udostępniana infrastruktura restauracyjna, stanowi dostawę towarów, która w Polsce korzystała z obniżonej, 5% stawki VAT aż do końca czerwca 2020 r. 

Zdaniem Trybunału, zarówno sprzedaż posiłków z okienek zewnętrznych, jak i sprzedaż w galeriach handlowych, która nie wiąże się ze spożyciem posiłków w lokalu, na gruncie VAT powinna być traktowana jako dostawa towarów (opodatkowana w Polsce 5% VAT), a nie świadczenie usługi gastronomicznej (8% VAT). Trybunał - podążając za opinią Rzecznika Generalnego - wskazał jednak, że sprzedaż w środku placówek gastronomicznych (charakteryzujących się infrastrukturą, jak te analizowane w przedmiotowej sprawie) powinna być traktowana na gruncie VAT jako świadczenie usług gastronomicznych, chyba że klient zakupił produkt wewnątrz, ale z zamiarem spożycia go poza lokalem.

Wyrok ten jest milowym krokiem do zakończenia  merytorycznego sporu, który podatnicy toczą z fiskusem niemal od 5 lat. Należy podkreślić, że niewątpliwie jest to krok w dobrą stronę dla branży gastronomicznej, która w przeważającej większości uiszczała podatek obliczony w oparciu o 8% stawkę VAT w reakcji na interpretację ogólną Ministra Finansów z lipca 2016 r., z której tezami TSUE się nie zgodził. 

Uzasadnienie wyroku jest również istotne dla praktyków prawa podatkowego w szerszym kontekście, a mianowicie roli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w polskim systemie VAT.

PwC miała przyjemność reprezentować Podatnika w postępowaniu przed Trybunałem, a także na wcześniejszych etapach sporu.