Orzeczenie tygodnia
Płatność wynikająca z braku uzyskania zakładanego poziomu rentowności nie stanowi wynagrodzenia za usługę i nie podlega VAT
W dniu 5 lutego NSA wydał wyrok, w którym orzekł, że ustalona pomiędzy powiązanymi spółkami płatność związana z brakiem osiągnięcia określonego poziomu rentowności nie może być uznana za odpłatność za usługę gotowości do bycia lokalnym dystrybutorem. W istocie dochodzi tutaj do swego rodzaju korekty cen transferowych, a gdy taka korekta nie powoduje zmiany wynagrodzenia z tytułu dokonanych transakcji, konkretnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotów powiązanych, natomiast ma na celu dostosowanie poziomu rentowności spółki do poziomu rynkowego, taka korekta pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT.
Ekspress podatkowy
VAT: Opinia Rzecznika Generalnego TSUE - Rekompensata strat wynikających ze świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego a VAT
W dniu 13 lutego Rzecznik Generalna TSUE Juliane Kokott wydała opinię w sprawie o sygn.: C-615/23 i wskazała w niej, że wykładni art. 2 ust. 1 lit. c) i art. 73 dyrektywy VAT należy dokonywać w ten sposób, że wypłacana a posteriori rekompensata z tytułu strat finansowych, której wysokość jest ograniczona rozporządzeniem UE i która nie jest oparta na liczbie użytkowników, lecz na oferowanych ryczałtowo wozokilometrach, nie stanowi wynagrodzenia za usługę świadczoną na rzecz dokonującej wypłaty jednostki samorządu terytorialnego.
Taka rekompensata nie stanowi wynagrodzenia od osoby trzeciej na rzecz konkretnych użytkowników lokalnego transportu publicznego, ponieważ nie ma ona bezpośredniego, lecz co najwyżej pośredni wpływ na kalkulację ceny przez dotowane przedsiębiorstwo.
Podatek od nieruchomości: Kwestia opodatkowania podatkiem od nieruchomości stacji transformatorowej lub transformatora
W dniu 6 lutego WSA w Łodzi orzekł, iż skoro panele fotowoltaiczne i falowniki nie są traktowane jako budowla w świetle ustawy prawo budowlane powiązane z nimi użytkowo stacje transformatorowe, tworząc razem zespół prądotwórczy, nie mogą zostać uznane za urządzenia budowlane w świetle tej ustawy. Oznacza to, że transformatory i stacje transformatorowe należące do producenta energii z OZE nie mogą być uznane za budowle.
PIT: Posiadanie w Polsce najbliższej rodziny a centrum interesów osobistych podatnika w Polsce
W dniu 6 lutego WSA w Gliwicach orzekł, iż posiadanie obywatelstwa polskiego oraz zamieszkiwanie rodziny podatnika w Polsce (żona i małoletnie dzieci) wskazuje, że podatnik posiada pewne więzy z Polską. Niemniej jednak nie są to okoliczności wystarczające, aby przesądzić, iż to centrum interesów osobistych podatnika znajduje się w Polsce. Jeżeli bowiem mówimy o centrum życiowym, to nie mogą to być „jakieś” więzy, tylko więzy przeważające, dotyczące nie tylko więzi rodzinnych, ale również związanych z innymi przejawami życia osobistego danej osoby.
Legislacja
Projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
W dniu 10 lutego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Celem projektu ustawy jest dalsza elektronizacja postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez naczelników urzędów skarbowych, tym razem w zakresie sprzedaży elektronicznych ruchomości i nieruchomości za pośrednictwem własnego portalu, który umożliwi naczelnikom urzędów skarbowych działających jako organy egzekucyjne elektroniczną sprzedaż ruchomości i nieruchomości.