Orzeczenie tygodnia
Premie i nagrody za okresy dłuższe, niż miesiąc a sposób ich rozliczania w uldze B+R
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 listopada 2024 r. potwierdził, że do rozliczenia ulgi badawczo-rozwojowej premie i nagrody wypłacane za okresy dłuższe niż miesiąc powinny odnosić się do proporcji z miesiąca, w którym premia została rozliczona jako koszt uzyskania przychodów.
Ekspress podatkowy
VAT: Przesłanki uznania emisji tokenów za wynagrodzeniem za czynność opodatkowaną VAT
W dniu 28 stycznia WSA w Warszawie orzekł, iż sama emisja tokenów pozostaje poza systemem VAT. Na gruncie podatku VAT musi bowiem istnieć bezpośredni związek między świadczoną usługą a przekazywanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego na podstawie którego wykonywana jest usługa musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść dla świadczącego usługę, a zatem musi być ekwiwalentność. W przypadku emisji tokenów w tej sprawie brak jest ekwiwalentności.
CIT: Dofinansowanie w związku z COVID-19 wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach działalności strefowej stanowi przychód zwolniony
W dniu 22 stycznia NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż dofinansowanie, które rekompensuje podatnikowi spadek jego obrotów wykazywanych w działalności strefowej, w sytuacji utrzymywania miejsc pracy w strefie, pozostaje w ścisłym i bezpośrednim związku z wykonywaną działalnością strefową, stanowiąc o sposobie dofinansowania kosztów tej działalności, to jest kosztów wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przy działalności strefowej.
Pomiędzy dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a działalnością strefową spółki, występuje związek, który pozwala na uwzględnienie tego przychodu w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku dochodowego od osób prawnych.
VAT: Ustalenie prewspółczynnika od wydatków inwestycyjnych i bieżących gminy związanych z działalnością kina
W dniu 23 stycznia NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków (zarówno inwestycyjnych, jak i bieżących) związanych z działalnością kina za pomocą rzeczywistego prewspółczynnika opartego o wartość netto uzyskanych wpływów w ramach transakcji zewnętrznych podlegających VAT, w sumie wartości netto ogółu wszystkich czynności wykonywanych w kinie (tj. zarówno transakcji zewnętrznych podlegających VAT, jak i czynności wewnętrznych niepodlegających VAT).
Legislacja
Pilar II - Globe Information Return (GIR) będzie trzeba wypełniać na podstawie zasad modelowych, a nie w oparciu o brzmienie regulacji lokalnych
Zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi administracyjnymi spółki objęte globalnym podatkiem minimalnym będą musiały wypełniać Globe Information Return (GIR) w zgodzie z zasadami modelowymi, a nie lokalną legislacją. Aktualizacji uległ też wzór GIR.