Orzeczenie tygodnia

TSUE: Brak dowodów na status podatnika VAT odbiorcy uniemożliwia zwolnienie z VAT

W dniu 29 lutego TSUE wydał wyrok, w którym orzekł, iż artykuł 138 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że dostawcy mającemu siedzibę w jednym państwie członkowskim, który dostarczył towary do innego państwa członkowskiego, należy odmówić zwolnienia z podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawca ten nie wykazał, że towary zostały dostarczone odbiorcy mającemu status podatnika w tym ostatnim państwie członkowskim, a w świetle okoliczności faktycznych i dowodów przedstawionych przez dostawcę brak jest danych niezbędnych do zweryfikowania, czy ów odbiorca miał taki status.

 

Express podatkowy

CIT: Wydatki poniesione przez inwestora na rzecz podwykonawców generalnego wykonawcy na zasadzie odpowiedzialności solidarnej są kosztem podatkowym

W dniu 27 lutego WSA w Gliwicach orzekł, iż podatnik (jako inwestor) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatek poniesiony na zapłatę określonych kwot na rzecz podwykonawców w ramach solidarnej odpowiedzialności z generalnym wykonawcą, w części w jakiej nie zostały one zwrócone w jakikolwiek sposób przez generalnego wykonawcę, nawet jeżeli inwestor zapłacił wynagrodzenie wykonawcy.

PIT: Możliwość zmiany formy opodatkowania bez osiągnięcia przychodu

W dniu 5 marca NSA orzekł, iż jeżeli w danym roku podatnik nie osiągnął przychodu wybór formy opodatkowania może być zmieniony do momentu wysłania zeznania rocznego. 

PCC: Podatnicy mogą korzystać ze zwolnienia z art. 9 pkt 2 ustawy o PCC w części w jakiej nie przekroczy ono limitu pomocy

W dniu 28 lutego NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż przewidziane w art 9 pkt 2 ustawy o PCC zwolnienie  przysługuje niezależnie od tego, czy kwota obliczonego podatku mieści się w limicie pomocy de minimis. W sytuacji gdyby nawet kwota podatku przewyższyła limit dla pomocy de minimis, wynikający z Rozporządzenia Komisji  nr 1408/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, płatnik powinien obliczyć i pobrać podatek jedynie w kwocie nadwyżki nad limitem. Pomoc ta może zatem zostać udzielona do wysokości nieprzekraczającej tego limitu.

 

Legislacja

Niższa stawka podatku VAT dla branży beauty 

W dniu 1 marca 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (branża beauty). 

Celem regulacji jest obniżenie – z 23% do 8% – stawki VAT na określone usługi kosmetyczne od 1 kwietnia 2024 r.