Temat tygodnia

Pytanie prejudycjalne do TSUE: Kwestia oceny zgodności art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u. z Dyrektywą 112 oraz zasadami neutralności podatkowej, skuteczności, proporcjonalności

Dnia 2 października 2024 r. NSA skierował do TSUE następujące pytanie prejudycjalne w którym zapytał, czy art. 167, art. 168 lit. a i art. 178 lit. a Dyrektywy 112 oraz zasady neutralności podatkowej, skuteczności, proporcjonalności należy interpretować w ten sposób, że stoją one na przeszkodzie przepisowi krajowemu, takiemu jak art. 86 ust. 10b pkt 1 u.p.t.u., z którego wynika, że podatnik nie może zrealizować  prawa do odliczenia podatku naliczonego w deklaracji składanej za okres, w którym spełnił warunki materialne skorzystania z tego prawa, jeżeli w okresie tym nie otrzymał jeszcze faktury - pomimo że fakturę tę otrzymał jeszcze przed złożeniem tej deklaracji?

 

Ekspress podatkowy

VAT: Dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do dysponowania rzeczą materialną jak właściciel ma miejsce nawet, gdy nie miało miejsca przeniesienie własności w rozumieniu prawnym

W dniu 25 września NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż w sytuacji gdy właściciel zamierza zwrócić nakłady, które same w sobie składają się na towar, należy mówić o dostawie towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak wskazał sąd, fakt, że właścicielom gruntu cały czas przysługuje własność także wybudowanych przez dzierżawcę budynków, nie wyklucza możliwości przyjęcia, że będą one przedmiotem dostawy na ich rzecz. Definicja dostawy towarów na potrzeby VAT nie może być sprowadzona tylko i wyłącznie do spełnienia przesłanek wynikających z prawa cywilnego.

CIT: Warunki uznania spółki za spółkę holdingową w świetle ustawy o CIT

W dniu 18 września WSA w Warszawie orzekł, iż wymóg określony w art. 24m pkt 2 lit. e ustawy o CIT w zakresie wykazania przez wszystkich udziałowców (akcjonariuszy) na wszystkich pośrednich poziomach struktury holdingowej jest nieproporcjonalny i sprzeczny z wykładnią celowościową wprowadzonych do ustawy o CIT przepisów dotyczących polskiej spółki holdingowej.  Analizowanie pośredniego posiadania udziałów w spółce zgodnie z tym przepisem powinno kończyć się na poziomie spółki giełdowej, bez uwzględniania dalszej struktury właścicielskiej akcjonariatu. 

VAT: Przesłanki opodatkowania VAT wniesienia know-how do spółki

W dniu 25 września WSA w Krakowie orzekł, iż wniesienie praw do specjalistycznej wiedzy (know-how) jako aportu do spółki nie spełnia przesłanek podatnika oraz działalności gospodarczej z art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT jest bowiem czynnością jednorazową i nie prowadzi do uzyskania dochodu przez wnoszącego, lecz przez spółkę. Stanowi zatem czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. 

 

Legislacja

Trzecia wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (zmiana definicji budowli i budynku)

W dniu 2 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja - trzecia - projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej (zmiany w zakresie definicji budynku i budowli). Ustawa została skierowana do do uzgodnień w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów.