Orzeczenie tygodnia

Wyrok 7 sędziów NSA: Zasady opodatkowania VAT cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej

W dniu 24 czerwca NSA wydał wyrok w składzie 7 sędziów NSA w którym stwierdził, iż przeniesienie (cesja) praw i obowiązków z umowy deweloperskiej za odpłatnością w postaci tzw. odstępnego, w przypadku niedysponowania przez cedenta prawem do rozporządzania lokalem mieszkalnym jak właściciel, stanowi czynność opodatkowaną, kwalifikowaną jako świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 1 in fine ustawy o VAT, a nie jako dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 w zw. art. 5 ust. 1 pkt 1 ab initio ustawy o VAT. W konsekwencji do takiego przypadku nie ma zastosowania właściwa dla dostawy lokalu mieszkalnego obniżona 8% stawka VAT, lecz 23% stawka VAT.

 

Ekspress podatkowy

VAT: Uchwała NSA - Opodatkowanie VAT dostawy posiłków i dań realizowanej w systemach takich jak np. "drive in", czy "walk through"

W dniu 24 czerwca NSA podjął uchwałę, w której stwierdził, iż w stanie faktycznym i prawnym od 24 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. "drive in", "walk through", "in-store" oraz "food court" (w tej części, w której sprzedaż była realizowana "na wynos") powinna być opodatkowana obniżoną stawką 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w zw. z poz. 28 załącznika nr 10 do tej ustawy.

PCC: Zagadnienie na uchwałę NSA - Pojęcie wkładów, o którym mowa w ustawie o PCC, w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową

W dniu 26 czerwca NSA przedstawił składowi 7 sędziów NSA do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości  - czy w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową, pod pojęciem wkładów, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f u.p.c.c., należy rozumieć wyłącznie wkłady wniesione przez wspólników spółki, czy również mienie nabyte przez spółkę przekształcaną w czasie jej istnienia, w rozumieniu art. 28 k.s.h., które w wyniku przekształcenia staje się majątkiem spółki przekształconej?

CIT: Najem krótkoterminowy apartamentów mieści się w działalności dozwolonej fundacji rodzinnej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej 

W dniu 19 czerwca WSA w Gdańsku wydał wyrok, w którym orzekł, iż najem krótkoterminowy apartamentów mieści się w działalności dozwolonej zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej. Ustawodawca w żaden sposób nie ogranicza bowiem pojęcia najmu w ww. przepisie do najmu wyłącznie długoterminowego. W związku z tym, dochody fundacji rodzinnej z ww. działalności podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT, na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT. 

 

Legislacja

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

W dniu 25 czerwca na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. 

Projekt przewiduje m.in. korzystanie ze zwolnienia w VAT przez małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE.

Projekt zakłada także nowe zasady określania miejsca świadczenia usług. Obejmują one usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe oraz podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usługi pomocnicze, gdy odbiorca jest obecny wirtualnie. Dodatkowo, zasady te dotyczą usług związanych z działalnością kulturalną, artystyczną, sportową, naukową, edukacyjną, rozrywkową oraz podobną, świadczonych na rzecz konsumentów, jeśli są transmitowane lub udostępniane wirtualnie.