Orzeczenie tygodnia
Ulga na robotyzację również dla aptek
WSA w Krakowie orzekł, że na gruncie art. 38eb ustawy o CIT nieuprawniona jest zawężająca wykładnia pojęcia „dla zastosowań przemysłowych”, a dla definicji robota przemysłowego znaczenie ma całość procesu i cyklu produkcyjnego, ze wszystkimi etapami, również tymi towarzyszącymi, przygotowawczymi, także obejmującymi kontrolę jakości, a także tymi, które są niezbędne do tego, aby ten produkt był gotowy do sprzedaży.
Ekspress podatkowy
CIT: Przepisy nie wprowadzają wymogu aby fundacja rodzinna mogła przystępować i uczestniczyć jedynie w tych spółkach, które są podatnikami CIT
W dniu 15 maja WSA w Łodzi wydał wyrok, w którym orzekł, iż wykładnia dokonana w interpretacji, zgodnie z którą okoliczności, iż spółka, do której fundacja rodzinna zamierza przystąpić, jest nie tylko spółką handlową na gruncie prawa Wielkiego Księstwa Luksemburg, ale także jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, nie mają znaczenia, bowiem decydujące znaczenie ma okoliczność, czy spółka luksemburska ma osobowość prawną i czy jest samodzielnym podatnikiem CIT, jest nieprawidłowa. W przepisach art. 5 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej ustawodawca takiego warunku nie wprowadził.
VAT: Opodatkowanie VAT szkoleń prowadzonych przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT na podstawie umów zawieranych z uczelniami
W dniu 21 maja na stronie Ministerstwa Finansów została opublikowana Interpretacja ogólna Ministra Finansów nr PT1.8101.1.2024 z dnia 20 maja 2024 r. Interpretacja ogólna dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami.
VAT: Wartość początkowa, o której mowa w definicji pierwszego zasiedlenia na gruncie ustawy o VAT, jest to wartość historyczna z chwili nabycia nieruchomości, która nie podlega uaktualnieniu
W dniu 16 maja NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż w definicji pierwszego zasiedlenia na gruncie ustawy o VAT, wartość początkowa jest to wartość historyczna z chwili nabycia nieruchomości. Stanowisko zgodnie z którym wartość ta powinna być uaktualniana nie znajduje oparcia w przepisach. Przepisy ustawy o VAT mówią tylko o wartości początkowej i tą wartością początkową każdorazowo jest wartość z dnia nabycia.
Legislacja
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis
W dniu 20 maja w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie zmian w poszczególnych ustawach polegających na aktualizacji odesłań do obecnie obowiązujących rozporządzeń Komisji Europejskiej określających warunki udzielania pomocy de minimis oraz na dostosowaniu okresu, za który powinny być przedstawiane zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, do obowiązujących przepisów.