Temat tygodnia

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE: Kryterium prowadzenia działalności oraz prawa do odliczenia VAT z punktu widzenia pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań

W dniu 28 września Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię w sprawie C‑341/22, w której wskazał, iż podmioty dokonujące transakcji VAT w niewspółmiernym stosunku do swoich dochodów nie tracą statusu podatnika, ale mogą być pozbawione prawa do odliczenia VAT, jeśli nie wykażą obiektywnych okoliczności uzasadniających taką sytuację. Rzecznik stwierdził, że takie uregulowanie krajowe nie narusza zasad neutralności, proporcjonalności, pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań.

 

Ekspress podatkowy

CIT: Sąd zdefiniował czym są ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne na gruncie ulgi B+R

W dniu 6 września WSA w Warszawie potwierdził, że podmioty posiadające status centrum badawczo-rozwojowego mogą odliczać jako koszty ekspertyz, opinii czy usług doradczych, o których mowa w art. 18d ust. 3a pkt 2, koszty nabycia usług IT, takich jak tworzenie fragmentów oprogramowania czy przygotowywanie wytycznych w zakresie architektury oprogramowania od podmiotów zewnętrznych, w tym współpracowników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Więcej...

CIT: Wynagrodzenie należne za okres absencji pracowników w ramach projektów z obszarów B+R stanowi dla spółki koszt kwalifikowany

W dniu 29 września NSA wydał wyrok, w którym orzekł, że w przypadku, gdy pracownik wykonuje w całości prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, to wszystkie przychody podatnika związane z taką pracą oraz sfinansowanie przez płatnika składek z tytułu stosunku pracy, w tym należności z tytułu urlopu lub choroby, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

VAT: Skutki podatkowe w VAT nieodpłatnego przekazania nakładów na wybudowanie przystanków

W dniu 28 września NSA orzekł, że spółka zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesione koszty związane z przebudową infrastruktury kolejowej i energetycznej, a następnie nieodpłatnie przekazanej na rzecz innych podmiotów, skoro poniesione wydatki służyć będą spółce wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Nie powstaną zatem przesłanki skutkujące obowiązkiem skorygowania odliczonego dotychczas podatku naliczonego w razie przekazania na rzecz innego podmiotu nakładów na przystanki nieodpłatnie, bowiem pierwotne przeznaczenie tych nakładów nie ulega zmianie.

 

Legislacja

Objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych z 29 września 2023 r.- metoda koszt plus

W dniu 29 września Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus. Objaśnienia uwzględniają rekomendacje Forum Cen Transferowych z 28 września 2021 r. dotyczące opisu metody koszt plus i uwagi zgłoszone w ramach przeprowadzonych konsultacji podatkowych.