Orzeczenie tygodnia
Kwestia ustalenia, czy koszty usług wewnątrzgrupowych objęte decyzją o APA podlegają ograniczeniom z art. 15e ust. 1 ustawy o CIT
W dniu 28 marca Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w którym uznał, że ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 nie ma zastosowania do kosztów usług, opłat i należności, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, w zakresie, w jakim decyzja w sprawie uprzedniego porozumienia cenowego (APA) obejmuje prawidłowość kalkulacji wynagrodzenia za te usługi, opłaty i należności w okresie, którego ta decyzja dotyczy.
Skoro uprzednie porozumienie cenowe zostało ocenione, zbadane w odpowiednim trybie oraz została wydana decyzja organu administracji podatkowej w tym zakresie i stwierdzono prawidłowość kalkulacji wynagrodzenia, to doszukiwanie się przez ogran podatkowy jakichś dodatkowych elementów odnoszących się do podmiotów od których nabywane są te usługi, czy na rzecz których płacone są te wynagrodzenia, nie ma uzasadnienia.
Ekspress podatkowy
CIT: Skutki podatkowe w CIT skrócenia okresu obowiązywania umowy leasingu i wyzbycia się jej przedmiotu
W dniu 6 kwietnia 2023 roku WSA w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tej części opłat kapitałowych zapłaconych od umowy leasingu nieruchomości, która nie znajduje pokrycia w odpisach amortyzacyjnych.
Sąd uznał w uzasadnieniu, że skoro spółka w ramach swojej strategii biznesowej zdecydowała się na skrócenie okresu obowiązywania umowy leasingu i wyzbycie się jej przedmiotu, a suma uiszczonych przez nią opłat kapitałowych była wyższa od wartości odpisów amortyzacyjnych dokonanych od wartości początkowych przedmiotu leasingu - to podzielić należy jej stanowisko.
VAT: Rekompensata spółce strat z tytułu zadań powierzonych przez miasto nie podlega VAT
W dniu 5 kwietnia WSA w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że rekompensata nie stanowi dotacji mającej wpływ na cenę dostarczanych towarów lub świadczonych usług, a więc nie podlega opodatkowaniu VAT. Z uzasadnienia wyroku wynika, że dofinansowanie jest wypłacane w momencie, gdy spółka ma ujemny wynik finansowy. Nie chodzi zatem o jakąś konkretną określoną działalność, dofinansowanie konkretnych określonych działań tej spółki, ale chodzi o utrzymanie istnienia podmiotu, który realizuje zadania powierzone mu przez gminę. Trudno dopatrywać się w tej sytuacji charakteru tej rekompensaty jako wynagrodzenia za konkretne czynności (usługi) ,czy też bezpośredniego związku pomiędzy rekompensatą a ceną towarów czy usług, jakie wchodzą w zakres działalności tej spółki.
VAT: Zasady opodatkowania VAT cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej
W dniu 19 stycznia WSA w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że transakcję zbycia praw i obowiązków z umowy deweloperskiej należy na gruncie podatku VAT traktować tak samo jak dostawę nieruchomości.
Zarówno umowa deweloperska, jak i cesja uprawnień z tej umowy zmierzały do jednego celu ekonomicznego w postaci dostawy lokalu mieszkalnego. Skoro więc czynność przewidziana w umowie deweloperskiej ma być zakwalifikowana jako dostawa, to również cesja praw i obowiązków z takiej umowy powinna być kwalifikowana w ten sam sposób.
Legislacja
Nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym
W dniu 6 kwietnia 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym.
Proponowane zmiany wprowadzane niniejszym projektem nakładają obowiązek sporządzania sprawozdania o podatku dochodowym na wszystkie duże przedsiębiorstwa wielonarodowe (jednostki dominujące najwyższego szczebla grupy kapitałowej i jednostki samodzielne o odpowiednio skonsolidowanych przychodach - dla jednostek dominujących najwyższego szczebla - i przychodach - dla jednostek samodzielnych, przekraczających w kolejnych dwóch latach kwotę 750 mln EUR) mające siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przedsiębiorstwa wielonarodowe spoza UE prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem oddziału lub jednostki zależnej.