Orzeczenie tygodnia
Wydatki na urlop i zwolnienie chorobowe objęte ulgą B+R
W dniu 1 września 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że wydatki na wynagrodzenie za czas urlopu i zwolnienia chorobowego można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej.
Zdaniem NSA świadczenia ze stosunku pracy obejmują wynagrodzenie nie tylko za czas pracy, lecz także inne należności składające się na wynagrodzenie pracownika. W ocenie NSA kosztem poniesionym przez podatnika na działalność B+R,są również świadczenia pracownicze, które nie są wynagrodzeniem za pracę realnie wykonaną. Tak samo trzeba podchodzić do wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych.
Express podatkowy
CIT: Płatności za usługi hostingowe nie są opodatkowane podatkiem u źródła
W dniu 25 sierpnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok, w którym orzekł, że płatności za usługi hostingowe, polegające na udostępnieniu serwerów, w celu przechowywania danych, nie są opodatkowane podatkiem u źródła.
Zdaniem WSA „urządzenie przemysłowe” z art. 21 ustawy o CIT nie może być traktowane tak szeroko, aby jego znaczenie także miało dotyczyć serwerów. WSA wskazał, że w ustawie mamy do czynienia z kategorią urządzeń przemysłowych, a więc urządzeń, które służą do wytwarzania pewnych dóbr. Natomiast, zdaniem WSA, w sytuacji serwerowni, z takimi urządzeniami z pewnością nie mamy do czynienia.
PIT: Sprzedaż nieruchomości zwróconej po wywłaszczeniu nie jest przychodem
W dniu 1 września 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że sprzedaż nieruchomości, która została zwrócona po wywłaszczeniu, nie powoduje powstania przychodu na gruncie podatku PIT.
NSA zgodził się sądem pierwszej instancji, że zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie jest nabyciem, a to oznacza, że sprzedaż takiej nieruchomości nie powoduje powstania przychodu. Ponadto NSA przypomniał, że w podobnych sprawach ukształtowała się linia orzecznicza, z której wynika powyższe.
CIT: Art. 15e ust. 1 ustawy o CIT nie ma zastosowania do usług administracyjnych związanych z częściami wspólnymi podnajmowanych nieruchomości
W dniu 6 września 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że usługi administracyjne związane z administrowaniem częściami wspólnymi podnajmowanych nieruchomości nie są objęte limitem wynikającym z art. 15e ustawy o CIT.
Zdaniem NSA w analizowanej sprawie celem nabywania usługi administrowania umowami najmu (w tym negocjowanie kontraktów z podmiotem wynajmującym powierzchnię usługodawcy) jest utrzymanie bieżącego stanu powierzchni wspólnych usługodawcy i spółki oraz czynności związane z podnajmem powierzchni dedykowanych wyłącznie spółce. Taki zakres nabywanych usług służy optymalnemu wykorzystaniu najmowanego lokalu i zapewnieniu dogodnych warunków do pracy i prowadzenia działalności przez spółkę, a nie zarządzaniu, kontrolowaniu czy koordynowaniu działalności strony, nie sposób też dopatrzeć się tu jakichkolwiek władczych decyzji biznesowych.
Legislacja
Nowe umowy o bliższej współpracy między UE a Ukrainą w zakresie ceł i podatków
Komisja Europejska podpisała dwie umowy między UE a Ukrainą, które torują drogę do uczestnictwa Ukrainy w unijnych programach Customs i Fiscalis. Oznacza to, że Ukraina będzie mogła uczestniczyć w działaniach w ramach obu programów wraz z państwami członkowskimi UE i innymi państwami uczestniczącymi.
Ukraina przystąpi do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej oraz Konwencji o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym z dniem 1 października 2022 r. Uproszczone zasady, takie jak wzajemnie uznawane gwarancje finansowe i mniejsza liczba kontroli mają na celu obniżyć koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa z UE i krajów partnerskich, jednocześnie ułatwiając i pobudzając handel.