25 sierpnia 2022 roku do Sejmu wpłynął nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw odnoszący się m.in. do podatku minimalnego.
1) Zwolnienie z opodatkowania do 2024 r.
Projekt zakłada zwolnienie z opodatkowania minimalnym podatkiem dochodowym na okres 2 lat. Tym samym podatnicy zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego nie będą zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie z opodatkowania podatkiem minimalnym stosuje się do końca trwania tego roku podatkowego.
2) Zwiększenie progu rentowności
Brak osiągnięcia progu rentowności (rozumianego jako udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych) stanowi (obok straty podatkowej z tego samego rodzaju działalności) przesłankę do objęcia podatkiem minimalnym. Ma zostać on podniesiony z 1% do 2%. Oznacza to, że szersze grono podatników może podlegać temu podatkowi.
3) Zmiany w wyłączeniach z kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu progu rentowności
Poza dotychczasowymi wyłączeniami wyłączone mają zostać :
- opłaty z tytułu umowy leasingu (w tym odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego wykorzystywanego na podstawie umowy leasingu, jeżeli odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający),
- 20% wartości kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz wpłat do PPK,
- wzrost kosztów energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego (w porównaniu rok do roku),
- wartość podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od gier, opłaty paliwowej oraz opłaty emisyjnej,
- w przypadku podatników dokonujących obrotu wyrobami akcyzowymi – kwota podatku akcyzowego zawartego w cenie sprzedanych przez te podmioty wyrobów akcyzowych zaliczonej odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów.
4) Odliczenie od podstawy opodatkowania przychodu strefowego
Odliczeniu od podstawy opodatkowania będzie podlegać przychód strefowy (zamiast dochodu z działalności strefowej). Zmiana ta może mieć kluczowe znaczenie dla tzw. podmiotów strefowych.
5) Zmiany w zakresie kalkulacji podatku minimalnego
Przy metodzie podstawowej, podstawą opodatkowania będzie suma:
- 1,5% wartości przychodów spółki innych niż pochodzących z zysków kapitałowych (obecnie 4%),
- kosztów finansowania dłużnego przekraczających wartość 30% tzw. EBITDA,
- kosztów usług niematerialnych i opłat licencyjnych (o zakresie i definicji zbliżonej do już nieobowiązującego art. 15e).
Planowana jest również zmiana stawki z 4% do 3% przy metodzie alternatywnej (która pojawiła się już w poprzednim projekcie). Przy tej metodzie podstawą opodatkowania będzie suma przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.
6) Poszerzenie katalogu wyłączeń z podatku minimalnego
Katalog ten zostanie poszerzony m.in. o:
- tzw. małych podatników (podatników, których roczne przychody nie przekraczają 2 miliony euro),
- podatników, których rentowność w jednym z 3 ostatnich lat podatkowych kształtowała się powyżej 2%,
- spółki komunalne, podatników świadczących usługi związane z ochroną zdrowia oraz podmioty postawione w stan upadłości, likwidacji lub objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym.
***
Po więcej informacji wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi obliczania podatku minimalnego zapraszamy do przygotowanego praktycznego przewodnika krok po kroku.