Orzeczenie tygodnia
Uchwała NSA: Pełnomocnictwo szczególne odrębne do kontroli podatkowej i postępowania podatkowego
W dniu 25 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę, w której stwierdził, że jedno pełnomocnictwo szczególne może obejmować każdą sprawę należącą do właściwości organu podatkowego do której stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej. Jednakże do wywołania skutku procesowego konieczne jest złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w konkretnym postępowaniu prowadzonym przed organem podatkowym.
Oznacza to, że pełnomocnictwo szczególne ustanowione na etapie kontroli będzie wiązało organy w następującym po nim postępowaniu podatkowym, jedynie pod warunkiem, że zostanie ono ponownie złożone do akt postępowania podatkowego.
Ekspress podatkowy
Spory podatkowe: Obowiązek przekazania danych o transakcji organom podatkowym przez platformę wynajmu mieszkań
W dniu 27 kwietnia 2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym orzekł, że platforma umożliwiająca nawiązywanie kontaktu między potencjalnymi najemcami i wynajmującymi musi na żądanie organów podatkowych przekazywać dane o transakcjach.
Chodziło o przekazanie takich informacji jak: dane podmiotu prowadzącego obiekt, dane kontaktowe turystycznych obiektów noclegowych oraz informacje o liczbie noclegów i liczbie jednostek zakwaterowania prowadzonych w ciągu poprzedniego roku. Dane te umożliwiają kontrolowanie, czy dany podmiot płaci podatek dochodowy od usług krótkoterminowego zakwaterowania oraz czy rozlicza VAT. TSUE stwierdził, że dyrektywa o handlu elektronicznym nie obejmuje przepisów podatkowych, a zatem krajowe przepisy podatkowe były w tym zakresie zgodne z prawem UE.
CIT: Ograniczenia wynikające z art. 15c i 15e ustawy o CIT nie mają zastosowania do kosztów uzyskania przychodów, które alokowane są do dochodu z działalności strefowej
W dniu 14 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał wyrok, w którym orzekł, że ograniczenia, o których mowa w art. 15e i art. 15c ustawy o CIT, nie mają zastosowania do kosztów uzyskania przychodów, które alokowane są do dochodu wolnego od opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.
WSA stwierdził, że w art. 15c i art. 15e ustawy o CIT brak jest zastrzeżenia, że przepisy te nie mają zastosowania do podatników prowadzących działalność w SSE, ale zawarte jednoznaczne odesłanie do art. 7 ust. 3 ustawy o CIT ogranicza stosowanie wspomnianych przepisów do konkretnych przychodów i kosztów, w tym do ponoszonych przez podatników prowadzących działalność w SSE.
VAT: Jeśli z umowy o zarządzanie wynika odpowiedzialność tylko wobec spółki, to nie ma VAT
W dniu 26 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że jeżeli zgodnie z zapisami umowy o zarządzanie członek zarządu ponosi odpowiedzialność tylko wobec spółki, a nie osób trzecich, jego czynności nie podlegają opodatkowaniu VAT.
NSA zgodził się z sądem I instancji, że w stosunkach zewnętrznych, tj. wobec osób trzecich, istnieje jedynie odpowiedzialność spółki za czynności wykonywane przez członka zarządu. Zdaniem NSA odpowiedzialność zarządzającej dotycząca naruszenia praw autorskich ma jedynie charakter poboczny, akcesoryjny w stosunku do całej jej odpowiedzialności. Nie ma żadnych wątpliwości, że całości tej odpowiedzialności za usługi zarządzania zarządzająca nie ponosi w stosunku do osób trzecich, lecz spółka.
Legislacja
Konsultacje projektów rozporządzeń w sprawie informacji TPR
W dniu 25 kwietnia 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekty rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku PIT oraz CIT. Projekty rozporządzeń opracowane zostały w związku z wejściem w życie przepisów tzw. Polskiego Ładu. Uzgodnienia zewnętrzne, konsultacje publiczne oraz opiniowanie potrwają do 6 maja 2022 r.
Do zmian wprowadzanych projektowanymi rozporządzeniami należy m. in. określenie ograniczonego zakresu informacji o cenach transferowych w przypadku transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą. Nowe rozporządzenia będą stosowane do informacji o cenach transferowych składanych za rok podatkowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2021 r.