Organ wydający:
NSA
Data:
2022-04-25
Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA pełnomocnictwo szczególne ustanowione na etapie kontroli będzie wiązało organy w następującym po nim postępowaniu podatkowym, jedynie pod warunkiem, że zostanie ono ponownie złożone do akt postępowania podatkowego. To samo dotyczy postępowań wpadkowych (m.in. wstrzymania wykonania decyzji, nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji).

 

W uzasadnieniu ustnym uchwały wskazano, że skutek procesowy pełnomocnictwa szczególnego następuje dopiero w momencie złożenia aktu tego pełnomocnictwa w danym trybie postępowania. Trzeba je złożyć odrębnie w trakcie czynności sprawdzających, odrębnie w kontroli podatkowej, kolejny raz w postępowaniu podatkowym itd.

W ramach kontroli celno-skarbowej konieczność każdorazowego przedkładania pełnomocnictw została uregulowana bezpośrednio w przepisach (art. 83 ust. 1b ustawy o KAS), natomiast na gruncie Ordynacji podatkowej zagadnienie to budziło wątpliwości.

Po wydaniu uchwały należy liczyć się z tym, że przed złożeniem pełnomocnictwa szczególnego do akt konkretnego postępowania wpadkowego organy podatkowe mogą doręczać wszystkie dokumenty we wskazanym postępowaniu stronie, a nie jej pełnomocnikowi ustanowionemu w postępowaniu głównym.