W związku z bieżącą sytuacją związaną z brakiem pewności w zakresie utrzymania stałych dostaw gazu ziemnego, które przerodziło się nawet w zatrzymanie dostaw tego surowca do Polski, polski ustawodawca zdecydował się na przygotowanie regulacji mającej na celu wypełnienie celów wynikających z treści rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z dnia 25 października 2017 r. dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenia (UE) nr 944/2010 (tzw. rozporządzenie SoS).

 

Nowelizacja zakłada wprowadzenie zmian w kluczowych regulacjach, które zapewniają bezpieczeństwo energetyczne w Polsce.

I tak, zostanie wprowadzona definicja odbiorcy chronionego, którym co do zasady są gospodarstwa domowe, rolnicy i wszelkiego rodzaju urzędy, ale również przedsiębiorcy których moc umowna nie przekracza 710 kWh/h. Wobec takiego odbiorcy nie będą miały zastosowania ograniczenia w poborze gazu ziemnego, jeżeli zostaną one wprowadzone. Należy jednak podkreślić, iż odbiorcy (z wyłączeniem gospodarstw domowych) którzy będą chcieli uzyskać wspomniany status będą zobowiązani do złożenia oświadczenia do swojego sprzedawcy w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Nowelizacja wprowadza również rozstrzygnięcie, że ograniczenia mogą być wprowadzone na czas oznaczony, a ich zasięg może obejmować zarówno całość jak i część terytorium Polski.

Ustawa również precyzuje, że odbiorcy gazu ziemnego zobowiązani są do stosowania się do wprowadzonych ograniczeń stosownie do komunikatów operatorów przesyłowych. W tym zakresie operatorzy będą przesyłać Prezesowi URE stosowne informacje na podstawie zarejestrowanych danych pomiarowych. Pozwoli to organowi na kontrolę nad wprowadzonymi ograniczeniami oraz potencjalne przekroczenia zużycia przez odbiorców.

Jednocześnie warto przypomnieć, że już obecne przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej w przypadku braku dostosowania się do ograniczeń w poborze gazu ziemnego przez odbiorcę. Mieliśmy tego przedsmak w zakresie energii elektrycznej, kiedy to URE nakładało kary finansowe na przedsiębiorstwa które nie ograniczyły zużycia energii elektrycznej podczas fali upałów.

Jeżeli bylibyście Państwo zainteresowani bardziej szczegółową dyskusją na ten temat, uprzejmie proszę o kontakt.