Orzeczenie tygodnia
Ubezpieczenie OC dla prezesa spółki nie stanowi dla niego przychodu, jeśli nie jest możliwe wskazanie beneficjenta konkretnej umowy
Dnia 7 września 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że finansowane przez spółkę ubezpieczenie OC dla prezesa nie stanowi jego przychodu gdyż nie jest możliwe przypisanie konkretnego dochodu na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.
Zdaniem NSA skoro nie można wskazać beneficjenta konkretnej umowy ubezpieczenia w sposób zindywidualizowany, to nie ma też podstaw, by przypisać korzyść ubezpieczeniową konkretnej osobie. W sprawie jest możliwa jest jedynie identyfikacja grupowa, czy liczbowa osób, które mogą być objęte ubezpieczeniem, ale nie jest możliwe skonkretyzowanie tego świadczenia co do poszczególnej osoby.W uzasadnieniu NSA powołał się na wyroku TK z dnia 8 lipca 2014 r. (sygn. K-7/13) w którym wskazano, że aby świadczenie mogło zostać uznane za świadczenie nieodpłatne musi być zindywidualizowane a także skonkretyzowane co do wysokości.
Express podatkowy
VAT: Przy cesji wierzytelności jej wartość ulega zmianie w przypadku wystawienia faktury korygującej zmniejszającej należność
Dnia 2 września 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że w sytuacji gdy dochodzi do zbycia wierzytelności o niższej wartości z uwagi na to, że doszło do korekty faktur, to wówczas przedmiotem doliczenia w ramach art. 89a ust. 4 ustawy o VAT jest ta niższa wartość wynikająca z faktury korygującej
W uzasadnieniu NSA wskazał, że gdy fundacji posiada potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, cesja wierzytelności dokonana po wystawieniu faktury korygującej zmniejszającej należność fundacji, będzie stanowić okoliczność, która na podstawie art. 89a ust. 4 ustawy o VAT, zobowiąże fundację do zwiększenia w rozliczeniu za okres w którym dokonano cesji, podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego o kwotę wierzytelności przysługującej fundacji po korekcie, tj. kwotę zmniejszoną o kwoty wskazane w fakturze korygującej.
CIT: Opinia zabezpieczająca dotycząca utworzenia centrum badawczo-rozwojowego w spółce jawnej nie posiadającej statusu podatnika CIT
Dnia 2 września 2021 r. opublikowana została nowa opinia zabezpieczająca Szef Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 26 lipca 2021 r, w której przedmiotem postępowania była analiza czy utworzenie centrum badawczo-rozwojowego w spółce jawnej nieposiadającej statusu podatnika CIT i w konsekwencji odliczanie przez wspólników tej spółki, na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy o CIT kosztów kwalifikowanych poniesionych przez spółkę jawną na działalność badawczo-rozwojową z uwzględnieniem wysokości i zakresu przysługujących centrum badawczo-rozwojowemu odpowiada ustawowym kryteriom unikania opodatkowania.
Zdaniem Szefa KAS, pomimo możliwości osiągnięcia korzyści podatkowej, a także stwierdzenia, że osiągnięcie tej korzyści może być jednym z głównych celów dokonania wskazanej we wniosku czynności, to można przyjąć, że korzyść ta nie pozostaje w sprzeczności z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej oraz, że sposób dokonania tej czynności nie jest sztuczny. W konsekwencji Szef KAS stwierdził, że do opisanej czynności nie powinna znaleźć zastosowania klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania
VAT: Objaśnienia podatkowe w zakresie tzw. pakietu VAT dla e-commerce
Dnia 2 września 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z dnia 1 września 2021 r. w zakresie tzw. pakietu VAT e-commerce wprowadzonego ustawą z dnia 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
W objaśnieniach podatkowych przeanalizowano poszczególne najważniejsze rozwiązania pakietu tj.:
- wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość WSTO (definicję, miejsce dostawy, dokumentację potwierdzającą dostarczenie towarów do nabywcy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
- sprzedaż na odległość towarów importowanych SOTI (definicję, miejsce dostawy, fakturowanie, obowiązki ewidencyjne),
- rolę operatorów platform elektronicznych,
- procedury szczególne tzw. One Stop Shop - OSS,
- procedurę szczególną tzw. Import One Stop Shop – IOSS ,
- uproszczoną procedurę w zakresie deklarowania i odroczenia płatności podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro (tzw. „USZ”).
Legislacja
Polski Ład | Nowa wersja projektu ustawy dotyczącej zmian w podatkach dochodowych
Dnia 8 września 2021 r. na stronie sejmowej opublikowany została nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający zmiany podatkowe w ramach tzw. Polskiego Ładu. Ustawa zawiera szereg zmian w stosunku do wersji pierwotnej, m.i.n. zasad rozliczenia składki zdrowotnej. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów wysokość składki dla firm, które wybiorą podatek liniowy 19%, ryczałt lub kartę podatkową będzie wynosił 4,9%.
Zmianie uległy także zasady rozliczania ulg podatkowych. Okres rozliczenia ulg na ekspansję i ulgi na zabytki przedłużony zostanie z 5 do 6 lat, ulgi na terminal z 4 do 6, a ulgi na prototyp z 2 do 6.
Nowa wersja projektu przewiduje także uchylenie art. 15e ustawy o CIT. W miejsce usuniętego przepisu określającego limitu kosztów niematerialnych, ustawodawca wprowadza minimalny podatek dochodowy, ustalony w wysokości 10% kwoty stanowiącej sumę 4%wartości przychodów „innych niż z zysków kapitałowych” i „nadmiernych wydatków” (tj. finansowania dłużnego ponad 30% podatkowej EBITDA (art. 15c) oraz między innymi części kosztów z dawnego art. 15e.