30 grudnia 2022 r. opublikowano treść nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.
Rozporządzenie zastąpiło z dniem 1 stycznia 2023 r. Rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz. U. poz. 1713, z późn. zm.) z 2018 r. wprowadzając zmiany m.in. w zakresie terminu nabycia prawa do zwolnienia, czy  korzystania z preferencyjnych warunków wejścia do Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) w przypadku reinwestycji, a także doprecyzowując i porządkując przepisy dotyczące PSI. Część z wprowadzonych zmian była prezentowana w lipcowym projekcie Rozporządzenia, o czym pisaliśmy tutaj.
Niestety, ostateczna treść przepisów wprowadziła również niekorzystne dla inwestorów zmiany, mające wpływ na moment rozliczenia pomocy publicznej oraz w efekcie wielkość zwolnienia podatkowego.

 

Kluczowe zmiany

 

1) Zmiany warunków korzystania ze zwolnienia podatkowego

2) Zmiany w kryteriach ilościowych warunkujących przyznanie decyzji o wsparciu

3) Zmiany w zakresie kosztów kwalifikowanych

4) Utrzymanie inwestycji

5) Zmiany w kryteriach jakościowych

Podsumowanie

Nowe Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., jednakże jak wskazano w § 12 do spraw wszczętych i niezakończonych oraz decyzji o wsparciu wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszego Rozporządzenia stosuje się dotychczasowe przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. Mimo to, pozostają wątpliwości w zakresie przepisów przejściowych, np czy przedsiębiorca, który będzie chciał dokonać zmiany w zakresie kryteriów jakościowych będzie mógł poruszać się w zakresie tylko tych kryteriów, które obowiązywały w momencie wydania jego DoW, czy też będzie miał możliwość zmiany na któreś z nowych kryteriów.

Niektóre z wprowadzonych zmian, jak np. zniesienie ograniczenia czasowego dla obniżenia minimalnych nakładów inwestycyjnych dla reinwestycji czy dodatkowe obniżenie minimalnych nakładów inwestycyjnych w przypadku mikro- i małych przedsiębiorców ocenić należy pozytywnie – z pewnością wpłyną na zwiększenie dostępności pomocy publicznej dla większej ilości podmiotów. 

Niestety rewolucyjne zmiany w zakresie warunków korzystania ze zwolnienia podatkowego i odroczenie jego momentu do terminu zakończenia inwestycji wpłyną negatywnie na atrakcyjność tej formy wsparcia realizacji nowych inwestycji.

Podsumowując, zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2023 r. rozwiązują pewne występujące problemy interpretacyjne. Niemniej, robią to w niekonsekwentny sposób i efektywnie obniżają atrakcyjność Polski jako miejsca lokalizacji inwestycji, gdyż dostępne zachęty podatkowe oraz realna możliwość ich wykorzystania są zawsze wnikliwie analizowane przez inwestorów i prognozowane na wiele lat do przodu w modelach finansowych.