W dniu 25 kwietnia 2024 na stronach OECD opublikowano Skonsolidowany Komentarz („Skonsolidowany komentarz”) do modelowych zasad globalnego podatku minimalnego (ang. Global Anti-Base Erosion Model Rules, dalej jako „zasady GloBE”). Konsolidacją objęte zostały wytyczne publikowane w okresie od marca 2022 do grudnia 2023 w ramach grupy roboczej (Inclusive Framework; IF) .
Komentarz określa wskazówki dla interpretacji i stosowania zasad GloBE. Wytyczne są skierowane zarówno do podatników jak i administracji skarbowych. OECD wydało również zaktualizowane Przykłady Ilustracyjne (ang. Illustrative Examples, dalej jako „Przykłady”), które - w ślad za pierwszym komentarzem do zasad GloBE - zostały opracowane pierwotnie w marcu 2022, a następnie były rozwijane w miarę wydawania kolejnych wytycznych.
Co zawiera Skonsolidowany komentarz
Komentarz objaśnia zamierzone rezultaty wdrożenia zasad GloBE oraz używane terminy. Wszystko po to, aby upowszechniać spójną i jednolitą interpretację zasad GloBE, która w efekcie ma zagwarantować, że międzynarodowe przedsiębiorstwa będą płacić minimalny poziom podatku dochodowego w każdej jurysdykcji, w której działają.
Z kolei Przykłady obrazują zastosowanie Zasad GloBE do konkretnych przypadków.
Skonsolidowany komentarz oraz przykłady nie zawierają żadnych nowych wytycznych, za to przedstawiają opublikowaną wcześniej treść w uporządkowany i skrócony sposób.
Nadchodzące działania w zakresie zasad GloBE
Planowane jest wydanie do końca czerwca kolejnych wytycznych dotyczących zasad GloBE. Skupią się one m.in. na identyfikacji odroczonych obciążeń podatkowych oraz właściwej alokacji podatków dochodów związanych z działaniem zakładów podatkowych (ang. Permanent Establishments; PE) i zagranicznych spółek kontrolowanych (ang. Controlled Foreign Companies; CFC). Kolejnymi sprawami, które mogą być przedmiotem dalszych wytycznych są: podejście do strat w stosunku do różnych rodzajów podmiotów; rozbieżności w wartościach początkowych między GloBE a rachunkowością finansową (MSSF/GAAP); jednostki sekurytyzacyjne; regulacje i korekty cen transferowych oraz dalsze wytyczne dotyczące podmiotów transparentnych.
Z powyższego wynika, że Komentarz będzie wymagał w przyszłości dalszych aktualizacji i konsolidacji.
Ponadto OECD kontynuuje prace nad ogólną zasadą antyarbitrażową (z planem implementacji od 2025 roku) oraz mechanizmem wymiany informacji dla celów GloBE. Zespół roboczy IF aspiruje również do opracowania mechanizmu wielostronnego rozstrzygania sporów w celu rozwiązywania nieprawidłowej implementacji zasad GloBE przez poszczególne jurysdykcje. Niestety nie należy się spodziewać w najbliższym czasie rozwiązań oczekiwanych przez podatników, to jest uszczegółowienia reguł tzw. bezpiecznych przystani (ang. safe harbours).
Status implementacji
Aktualnie wiele jurysdykcji jest na etapie wdrażania zasad GloBE lub odpowiadającej im Dyrektywy UE w sprawie minimalnego podatku dochodowego. Już w ponad 35 krajach przepisy obowiązują od 2024 r., a OECD szacuje, że do 2025 r. ponad 60 krajów będzie mieć takie przepisy (w tym również Polska). Oznacza to, że wiele międzynarodowych przedsiębiorstw jest już zobowiązanych do uwzględnienia zasad Filaru II w bieżących okresach sprawozdawczych.
Jeśli chodzi o zasadę Subject to Tax Rule (STTR), ceremonię podpisania konwencji wielostronnej, która została ukończona w październiku 2023 roku, zaplanowano na wrzesień 2024 r. (szerzej o tym instrumencie w artykule na PwC Studio).