20 grudnia 2022 r. OECD opublikowało wytyczne dotyczące deklaracji informacyjnej, tzw. GloBE Information Return (“GIR”), opracowanej na potrzeby Globalnych Zasad Przeciwdziałania Erozji Bazy (tzw. GloBE) . Jej składanie ma być elementem sprawozdawczości wymaganej przez Filar II. W ramach trwających do 3 lutego 2023 r. konsultacji publicznych można składać uwagi do zawartości GIR.
Zgodnie z GloBE, grupy przedsiębiorstw wielonarodowych mają być zobowiązane do składania wystandaryzowanych deklaracji we właściwych dla grupy jurysdykcjach, które wprowadziły te przepisy.
W dokumencie dotyczącym konsultacji publicznych w sprawie GIR wskazano, że ostatecznym celem GIR jest opracowanie spójnego i przejrzystego zestawu standardów gromadzenia informacji, który gwarantuje zachowanie spójność wyników dla grup przedsiębiorstw wielonarodowych.
Zgodnie z proponowanym wzorem GIR, za pomocą deklaracji, będą zbierane następujące informacje w odniesieniu do grupy przedsiębiorstw wielonarodowych:
- tożsamość podmiotów kwalifikowanych wraz z informacjami o jurysdykcji, w której mają one siedzibę,
- informacje na temat struktury korporacyjnej grupy przedsiębiorstw wielonarodowych,
- informacje niezbędne do obliczenia efektywnej stawki podatkowej (tzw. ETR) dla każdej jurysdykcji, obejmujące zarówno zagregowane dane dla jurysdykcji, jak i dane na poziomie danego podmiotu kwalifikowanego (np. korekty służące określeniu dochodu kwalifikowanego lub straty kwalifikowanej, takie jak wyłączone dywidendy, wykazane koszty emerytalne, korekty zgodnie z zasadą ceny rynkowej itp.),
- podatek wyrównawczy dla każdego podmiotu kwalifikowanego i grupy członków wspólnego przedsięwzięcia (tzw. joint venture),
- alokację kwoty podatku wyrównawczego, ustalonego zgodnie z zasadą włączenia dochodu do opodatkowania (tzw. income inclusion rule (“IIR”) i zasadą niedostatecznie opodatkowanych płatności (tzw. undertax payment rule; “UTPR”),
- listę dokonanych wyborów na potrzeby regulacji GloBE.
Na chwilę obecną głównym założeniem przyświecającym przedstawionemu do konsultacji dokumentowi jest identyfikacja danych, których zebranie może być konieczne w celu obliczenia zobowiązania podatkowego na podstawie GloBE. Zaproponowany sposób uporządkowania tych danych ma na celu ułatwienie ich analizy, zarówno z perspektywy poszczególnych grup danych, jak i relacji między nimi. Jest to punkt wyjścia w procesie opracowywania wspólnych wymogów w zakresie archiwizacji i wymiany informacji w ramach GloBE.
W ramach GIR podmioty będą musiały przygotować zarówno informacje bieżące jak i historyczne, podatkowe jak i niepodatkowe z podziałem na jurysdykcje. Patrząc na ilość danych, które mają być zbierane poprzez GIR widać, że spółki należące do grup przedsiębiorstw wielonarodowych będą musiały zacząć gromadzić i udostępniać znacznie więcej informacji niż dotychczas.
Wytyczne przewidują również konieczność złożenia korekty deklaracji, w przypadku gdy wysokość lokalnego ETR ulegnie zmianie wpływając na podatek wyrównawczy, np. w wyniku zakończonego postępowania podatkowego, czy lokalnej korekty podatku kwalifikowanego. W efekcie, grupy przedsiębiorstw wielonarodowych powinny opracować mechanizm pozwalający im na śledzenie zmian w wysokości zapłaconych podatków kwalifikowanych, a następnie umożliwiający rekalkulację podatku wyrównawczego i terminowe złożenie korekty GIR.
Warto również zauważyć, że obowiązek sporządzenia GIR jest odrębny od jakichkolwiek lokalnych wymogów dotyczących deklaracji podatkowych. Przypuszczalnie w państwach, które wprowadzą GloBE wzór lokalnej deklaracji podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozszerzony, aby umożliwiał zbieranie informacji na potrzeby nowych regulacji.
Nowością będzie także konieczność ujawnienia całej struktury grupy przedsiębiorców wielonarodowych, tj. informacji na poziomie podmiotu kwalifikowanego w odniesieniu do wszelkich zmian własnościowych w ciągu roku. Tym samym, wymogi w zakresie sprawozdawczości GIR będą wymagać corocznego monitorowania wszelkich zmian w grupie przedsiębiorstw wielonarodowych, m.in. połączeń, podziałów, transferów udziałów/akcji, aportów, umorzeń udziałów/akcji, tworzenia podmiotów prawnych itp.
Deklaracja, zgodnie z wytycznymi, będzie składana w ciągu 15 miesięcy od końca roku sprawozdawczego dla GloBE. Termin będzie wydłużony do 18 miesięcy w pierwszym roku obrotowym, w którym grupa przedsiębiorców wielonarodowych będzie objęta przepisami GloBe.
W przypadku, gdy GIR zostanie wdrożony w zaproponowanej obecnie formie niewątpliwie będzie stanowił wyzwanie zarówno dla podatników, jak i administracji podatkowych.