Orzeczenie tygodnia

TSUE: Domniemanie odpowiedzialności zarządzającego w przypadku braku zgłoszenia przez podmiot niemożności zapłaty należnego VAT

W dniu 14 listopada TSUE wydał wyrok o sygn. C‑613/23, w którym orzekł, iż przepisy dyrektywy VAT nie stoją na przeszkodzie uregulowaniom krajowym zgodnie z którymi:

  • Zarządzający podmiotem, który nie dopełnił obowiązku zgłoszenia niemożności spłaty zaległości z tytułu VAT, powinien, w celu uwolnienia się od odpowiedzialności solidarnej za zapłatę tej zaległości, wykazać, że nie można mu przypisać uchybienia temu obowiązkowi zgłoszenia, pod warunkiem że rozpatrywane przepisy nie ograniczają możliwości wykazania tej okoliczności wyłącznie do przypadków siły wyższej, lecz pozwalają zarządzającemu powołać się na wszelkie okoliczności mogące wykazać, że nie jest on odpowiedzialny za niedochowanie rzeczonego obowiązku zgłoszenia.
  • Zarządzający podmiotem, który nie zgłosił niemożności dokonania przez ten podmiot zapłaty, pozostaje solidarnie odpowiedzialny za spłatę zaległości z tytułu VAT za dany okres, mino że został zwolniony ze spłaty takiej zaległości za okres następujący bezpośrednio po tym pierwszym okresie, po tym, jak mógł wykazać, że działał w dobrej wierze i dochował w ciągu trzech poprzednich lat wszelkiej staranności wymaganej od przezornego podmiotu gospodarczego w celu zapobieżenia niemożności wywiązania się przez ten podmiot z jego zobowiązań, a jego udział w nadużyciu lub oszustwie jest wykluczony.

Ekspress podatkowy

CIT: Moment powstania prawa do skorzystania ze wsparcia w formie zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie decyzji o wsparciu

W dniu 7 listopada NSA orzekł, iż wprowadzony przez organ warunek, polegający na uzależnieniu skorzystania ze zwolnienia od osiągnięcia dochodu z nowej inwestycji w ramach decyzji o wsparciu nie jest warunkiem wynikającym z przepisów.

CIT: Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu PGK kosztów finansowania dłużnego

W dniu 7 listopada WSA w Poznaniu wydał wyrok, w którym orzekł, iż podatkowa grupa kapitałowa (PGK) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty finansowania dłużnego, które zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów przez spółki z grupy w poprzednich latach.

VAT: Nieodpłatne udostępnianie lokali pracownikom z zagranicy a prawo do odliczenia VAT naliczonego

W dniu 8 listopada NSA orzekł, iż związek wydatków spółki ponoszonych na nieodpłatne zakwaterowanie pracowników z zagranicy z jej działalnością opodatkowaną ma charakter pośredni. W konsekwencji spółka ma na ogólnych zasadach prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących zarówno samo zapewnienie miejsc zakwaterowania, jak i koszty mediów i innych elementów, które są niezbędne do utrzymania lokali.

 

Legislacja

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw w RCL (etapowanie KSeF)

W dniu 5 listopada na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego pojawił się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Projekt zawiera propozycję zmian w zakresie obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) w Polsce. 

Projekt ustawy wprowadza etapowy obowiązek wystawiania e-faktur dla: 

  • dużych podatników (dla których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku przekroczyła 200 mln zł) - od 1 lutego 2026 r., 
  • pozostałych przedsiębiorców - od 1 kwietnia 2026 r.

Ponadto w ramach projektu przewidziano m.in. następujące zmiany: 

  • możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur dla konsumentów,
  • utrzymanie możliwości wystawiania faktur na kasach rejestrujących do 31 lipca 2026 r. 
  • półroczny okres przejściowy (od kwietnia do końca września 2026 r.) dla mikroprzedsiębiorców, którzy wystawiają faktury o wartości do 450 zł i miesięcznej sprzedaży do 10 000 zł, 
  • wprowadzenie funkcjonalności przesyłania faktur z załącznikami.