Temat tygodnia

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE: Korekta VAT naliczonego podlegającego zapłacie lub zapłaconego w odniesieniu do „nieruchomości nabytych jako dobra inwestycyjne”

W dniu 6 czerwca Rzecznik Generalny Anthony Michael Collins przedstawił opinię w sprawie C‑243/23, w której wskazał, iż Artykuły 187 i 189 Dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwiają się one przepisom, zgodnie z którymi wydłużony okres korekty, w ramach którego można skorygować VAT naliczony podlegający zapłacie lub zapłacony w odniesieniu do „nieruchomości nabytych jako dobra inwestycyjne”, ma zastosowanie do świadczenia usług związanych z nieruchomością, takich jak roboty budowlane przeprowadzone w celu renowacji lub przebudowy budynku, a artykuł 187 ust. 1 zdanie pierwsze dyrektywy VAT ma skutek bezpośredni.

 

Ekspress podatkowy

CIT: Prowadzenie ewidencji i wykorzystywanie pomocy publicznej w przypadku działalności prowadzonej w oparciu o zezwolenia oraz decyzję o wsparciu

W dniu 28 maja NSA wydał wyrok, w którym stwierdził, iż brak jest jakiejkolwiek podstawy prawnej, która nakładałaby na przedsiębiorców obowiązek dokonywania wydzielania organizacyjnego działalności prowadzonej na podstawie różnych zezwoleń strefowych, czy też zezwoleń i decyzji o wsparciu , jak również wyodrębniania wyniku podatkowego osiągniętego w ramach poszczególnych projektów inwestycyjnych, objętych różnymi zezwoleniami czy decyzji o wsparciu. 

VAT: Rozliczenie prac związanych z adaptacją przez spółkę wynajmującą lokale

W dniu 24 maja NSA wydał wyrok, w którym orzekł, iż w sytuacji w której spółka nie działa jako wykonawca, a inwestor, który świadczy na rzecz najemców usługę najmu, a nie usługę budowlaną, mechanizm odwróconego obciążenia nie ma zastosowania. Tym samym wykonawca powinien wstawić na rzecz spółki działającej jak inwestor fakturę za prace adaptacyjne z podatkiem VAT, a spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury.

CIT: Dyskonto wypłacane przy umowie faktoringu pełnego a koszty finansowania dłużnego

W dniu 23 maja WSA w Warszawie orzekł, iż koszty dyskonta ponoszone przez spółkę w związku z zawartymi umowami faktoringu właściwego (pełnego) nie stanowią kosztów finansowania dłużnego, a zatem nie ma do nich zastosowania ograniczenie o jakim mowa w art. 15c ust. 1 ustawy o CIT.

 

Legislacja

Odroczenie w czasie terminów dot. pliku JPK_VAT z deklaracją do KSeF - projekt rozporządzenia Ministra Finansów

W dniu 31 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.

W projekcie rozporządzenia proponuje się wyłącznie odroczenie w czasie wskazanych w rozporządzeniu zmieniającym terminów odnoszących się do dostosowania pliku JPK_VAT z deklaracją do KSeF.