Temat tygodnia

Konsultacje podatkowe na temat zmian we wzorach wniosków o wydanie opinii o stosowaniu preferencji podatkowych

W dniu 23 kwietnia na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o rozpoczęciu konsultacji podatkowych na temat zmian we wzorach wniosków o wydanie opinii o stosowaniu preferencji (schematy WH-WAZ/WOZ/WOP/WAP oraz WHWOE i WHWAE).

Planowane jest wprowadzenie kolejnych zmian ułatwiających korzystanie z konsultowanych formularzy, w tym technicznych, a także merytorycznych - dodanie podziału na podstawy zwolnienia w schematach WH-WOP, WH-WOZ i WHWOE. Konsultacje potrwają do 6 maja 2024 r. 

 

Ekspress podatkowy

CIT: Przesłanki zaliczenia kar umownych do kosztów uzyskania przychodów

W dniu 16 kwietnia WSA w Rzeszowie wydał wyrok, w którym orzekł, że zapłata kary umownej jeśli ma ograniczyć szkody może być kosztem uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika bowiem, że minimalizowanie strat z określonych segmentów działalności podatnika, co do zasady, powinno być postrzegane jako prowadzące do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

CIT: Wykładnia art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT w odniesieniu do budynków uniwersyteckich

W dniu 17 kwietnia NSA orzekł, iż udostępnianie miejsc w budynkach domu studenckiego nie następujące na podstawie jakiejkolwiek umowy, lecz w ramach stosunku wewnątrzzakładowego łączącego studenta, doktoranta, czy stażystę z zakładem prawa administracyjnego, jakim jest uniwersytet wyklucza uznanie tego stosunku za stosunek podobny do umów wskazanych expressis verbis w art. 24b ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, a więc nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem.

VAT: Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu wykonania usługi przyłączenia obiektu kontrahenta do sieci elektroenergetycznej

W dniu 18 kwietnia WSA w Warszawie orzekł, iż podpisanie pisemnego protokołu z wykonania przyłączenia obiektu do sieci, finalizuje tę usługę i jest jej istotnym, nierozerwalnym elementem usługi, dlatego też należy uznać, że wykonanie usługi przyłączenia do sieci następuje z chwilą sporządzenia protokołu i wtedy też powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu wykonania tej usługi.

 

Legislacja

Projekt zmian w systemie kaucyjnym

W dniu 19 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Jest to pierwsza to pierwsza z dwóch planowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska propozycji zmian w systemie kaucyjnym. W planach ministerstwa znajduje się m.in. wprowadzenie przepisów, które doprecyzowują obowiązujące warunki udzielania zezwoleń dla operatora. W drugim projekcie mają się znaleźć natomiast główne zmiany, czyli m.in. mechanizm podążania kaucji za produktem oraz zwolnienie kaucji z podatku VAT.