English

 

W grudniu zeszłego roku informowaliśmy o nowym projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, nakładającym na podatników dodatkowe obowiązki w zakresie przesyłania ksiąg rachunkowych organom podatkowym w formie opartej na strukturze JPK_KR. Ministerstwo Finansów udostępniło wtedy również nową strukturę logiczną.
Niedawno na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został kolejny już (trzeci) projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2024 roku w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ministerstwo Finansów udostępniło również nowe struktury logiczne JPK_KR_PD oraz JPK_ST (łącznie nazywane JPK_CIT). 

 

Oznacza to, że podatnicy będą zobowiązani do przesyłania danych na podstawie dwóch odrębnych, nowych struktur logicznych. Jest to jedna z istotnych zmian w stosunku do wersji pierwotnej struktury logicznej, zaprezentowanej w listopadzie zeszłego roku.

Nowe regulacje będą wiązać się dla podatników z licznymi wyzwaniami (systemowymi, procesowymi, technicznymi), w tym przede wszystkim z koniecznością dostosowania podejścia w zakresie gromadzenia danych, aktualizacji systemów finansowo-księgowych lub wdrożenia nowych rozwiązań informatycznych w celu spełnienia ustawowych wymogów.

W przypadku struktury JPK_KR_PD, obowiązkowym elementem raportowania już za pierwszy rok podatkowy, który rozpocznie się po 31 grudnia 2024 a przed dniem 1 stycznia 2026 są znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane według znaczników identyfikujących konta ksiąg rachunkowych. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że konta rachunku wyników będą musiały zostać podatkowo oznaczone jako np. koszty KUP lub NKUP / przychody podlegające lub niepodlegające opodatkowaniu. Obowiązek ten nie będzie dotyczył podatników sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z MSR oraz MSSF, w ich przypadku księgi rachunkowe przekazywane za pierwszy rok podatkowy mogą nie zawierać tych znaczników. Pozostałe nowe elementy struktury JPK_KR_PD, wynikające z projektu rozporządzenia, za ww. okres będą fakultatywne.

W przypadku struktury JPK_ST, oprócz informacji, które najczęściej zawarte są już w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (jak np. wartość początkowa, metoda i stawka amortyzacji, data przyjęcia do używania), struktura obejmuje także nowe informacje w zakresie określenia rodzaju dokumentu stwierdzającego nabycie lub wytworzenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, numeru KSeF identyfikującego fakturę stanowiącą dowód zbycia, numeru NIP kontrahenta podatnika dokonującego zakupu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Pierwsze struktury logiczne mają być przesyłane przez największych podatników CIT i podatkowe grupy kapitałowe w terminie złożenia deklaracji CIT za rok podatkowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024. W kolejnym okresie obowiązek obejmie pozostałych podatników obowiązanych do przesyłania ewidencji JPK_VAT, a następnie pozostałych podatników CIT.

Projekt rozporządzenia jest aktualnie na etapie opiniowania i dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z kolei propozycje nowych struktur logicznych JPK_KR_PD i oraz JPK_ST można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. PwC aktywnie uczestniczy w procesie legislacyjnym, przekazując do Ministerstwa Finansów uwagi do projektu rozporządzenia jak i samych struktur logicznych. Nasz zespół jest gotowy, żeby wesprzeć Państwa w przygotowaniu się do zmian.