W jednym z wcześniejszych artykułów został opisany wzrost zainteresowania organów Krajowej Administracji Skarbowej (“KAS”) danymi przekazywanymi w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego (“JPK”). Trend ten świadczy nie tylko o rosnącej roli cyfrowych narzędzi w procesach kontrolnych, ale również o zmieniającym się podejściu do nadzoru nad prawidłowością rozliczeń podatkowych.
Dane wynikające z raportu Najwyższej Izby Kontroli (“NIK”) pokazują, że w pierwszym półroczu 2022 roku naczelnicy urzędów skarbowych i celno-skarbowych otrzymali w kontrolach podatkowych i kontrolach celno-skarbowych 6309 struktur JPK na żądanie, co stanowi wzrost o 2292 w porównaniu do I półrocza 2021 r. Co więcej, najczęściej otrzymywaną strukturą w obu wymienionych okresach był plik dotyczący faktur sprzedażowych (JPK_FA).
Powyższa tendencja jest zgodna z zaleceniami Zastępcy Szefa KAS, który w czerwcu 2022 roku zlecił zwiększenie wykorzystania struktur JPK na żądanie. To sygnał, że organy skarbowe zamierzają kontynuować rozwój narzędzi cyfrowych w procesach kontrolnych.
Serwis podatkowy PwC Studio uzyskał z Ministerstwa Finansów najnowsze dane za 2023 r. w zakresie liczby pobranych struktur JPK w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowych oraz kontroli celno-skarbowych. Poniżej opisujemy najnowsze dane w porównaniu do poprzednich okresów oraz wskazujemy na najczęstsze błędy z jakimi mogą borykać się podatnicy w przypadku generowania struktur JPK na żądanie.
Analiza danych
Ze zgromadzonych danych za lata 2020 - 2023 wynika, że organy KAS coraz częściej żądają przedłożenia plików JPK na żądanie. Liczba pobrań plików JPK w ramach kontroli podatkowych i kontroli celno - skarbowych wzrosła z 7236 w 2020 roku do 14976 w 2023 roku, co oznacza dwukrotny wzrost. Szczegóły zostały przedstawione na wykresie poniżej.
Wykres nr 1
Analizując dane przedstawione na poniższym grafie w I półroczu 2021 roku w toku kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych organy skarbowe otrzymały łącznie 4007 plików JPK na żądanie natomiast w I półroczu 2023 roku liczba ta wzrosła do 7256 plików, co oznacza wzrost o 81.08% w stosunku do I półrocza 2021 roku.
Wykres nr 2
Przyglądając się danym przedstawionym na wykresie nr 3 za lata 2020 i 2023 w zakresie liczby pobrań JPK w trakcie kontroli podatkowych i celno-skarbowych można zauważyć znaczący wzrost liczby pobrań w roku 2023 w porównaniu do 2020 roku.
Przykładowo dla struktury JPK_FA zaobserwowano znaczący wzrost. W 2023 roku liczba żądań przesłania tej struktury wyniosła 4484, co stanowi ponad podwójny wzrost w porównaniu z rokiem 2020 (2122). Podobne trendy można zaobserwować w przypadku innych struktur, takich jak JPK_KR, JPK_MAG i JPK_WB, gdzie liczba żądań przesłania znacząco wzrosła we wszystkich kategoriach. W szczególności, struktura JPK_WB odnotowała prawie dwukrotny wzrost liczby żądań, przechodząc z 1507 w 2020 roku na 2701 w 2023 roku.
Wykres nr 3
JPK na żądanie a czynności sprawdzające
Wskazać należy, że JPK na żądanie to narzędzie fiskusa wykorzystywane nie tylko w ramach kontroli podatkowych czy celno-skarbowych. Organy KAS uprawnione są do żądania przedłożenia JPK również w trakcie czynności sprawdzających.
Łącznie, w 2023 roku, liczba wszystkich pobranych struktur JPK na żądanie w trakcie czynności sprawdzających wyniosła 5739, co potwierdza, że JPK jest narzędziem intensywnie wykorzystywanym przez organy podatkowe w celu monitorowania i kontrolowania prawidłowości rozliczeń podatkowych przedsiębiorców. Szczegóły zostały przedstawione poniżej.
Wykres nr 4
Na czym polega trudność w przygotowaniu plików JPK?
Proces przygotowania i przesyłania danych w strukturach JPK może stanowić istotne źródło trudności dla podatników, wymagają precyzyjnej wiedzy oraz dokładnej analizy plików w formacie .xml, a także konfiguracji systemów finansowo-księgowych oraz odpowiednie dostosowanie procesów. W celu zobrazowania tych problemów i ich zakresu, poniżej zostało przedstawione zestawienie najczęstszych trudności związanych z danymi zaprezentowanymi w JPK na żądanie.
Problemy związane z JPK_FA |
Problemy związane z JPK_KR |
Problemy związane z JPK_MAG |
|
Biznesowa walidacja danych |
Błędne wykazywanie wartości sprzedaży (przeliczanie walut, zaokrąglanie kwot, stosowanie stawek VAT) |
Nieprawidłowa weryfikacja zapisów księgowych (datowanie, opisywanie, numerowanie, kwotowanie, przypisywanie kont) |
Nieprawidłowa klasyfikacja ruchów magazynowych, które nie są powiązane z dokumentami magazynowymi, takich jak inwentaryzacje czy odpisy |
Kompletność danych |
Braki w polach obligatoryjnych |
Niespójność danych w różnych sekcjach JPK_KR (Dziennik vs konta, salda vs obroty) |
Niewłaściwa identyfikacja magazynów (liczba plików JPK_MAG) |
Zgodność z dokumentami źródłowymi |
Dane eksportowane z systemów księgowych niezgodne z fakturami (np. niezgodność w dacie sprzedaży/dacie wystawienia) |
Niezgodność danych JPK_KR z innymi strukturami JPK lub deklaracjami podatkowymi |
Niezgodność danych w pliku JPK_MAG z dokumentami magazynowymi |
Integracja systemów |
Trudności w raportowaniu wszystkich typów faktur sprzedażowych w pliku JPK_FA (np. brak odpowiedniej konfiguracji systemu w przypadku faktur walutowych bądź zaliczkowych) |
Trudności w raportowaniu wszystkich obowiązkowych elementów w JPK_KR zgodnie przepisami np. niepełne tłumaczenie opisów, brak dziennika, brak porządku chronologicznego w numerach zapisu dziennika, w ZOiS brak obrotów za okres, błędnie zaimportowany bilans otwarcia (np. stan na dzień generowania raportu zamiast stanu na początek roku finansowego), brak kodów kategorii i kodów podkategorii dla poszczególnych kont |
Trudności w uzgodnieniu danych magazynowych z danymi księgowymi, podatkowymi lub innymi strukturami JPK |
Jak możemy pomóc
JPK
PwC w zakresie JPK oferuje pomoc między innymi poprzez aplikację Taxolite, która wraz z naszą metodyką i doświadczeniem umożliwia spełnienie wymogów prawnych oraz wytycznych Ministerstwa Finansów. Aplikacja Taxolite została stworzona z myślą o wdrożeniu raportowania podatkowego nawet w najbardziej skomplikowanych strukturach systemowych. Taxolite integrować się może z innymi źródłami danych i oprogramowaniami ERP, bez potrzeby wprowadzania zmian w środowiskach systemów. Aplikacja Taxolite w zakresie JPK na żądanie umożliwia: gromadzenie danych, weryfikację danych, generowanie, testy oraz wysyłkę.
Więcej informacji o aplikacji Taxolite
Jednocześnie PwC oferuje pomoc w testowaniu plików JPK w zakresie ich poprawności techniczno-merytorycznej za pomocą są SAF-T Data Tester. Aplikacja pozwala na weryfikację pliku xml względem struktur; JPK_FA(3), JPK_FA(4), JPK_KR(1), JPK_MAG(1), JPK_V7M(1), JPK_V7M(2), opublikowanych przez Ministerstwo Finansów. Narzędzie identyfikuje nieprawidłowości w obszarze technicznym, a przede wszystkim pozwala na weryfikację spójności raportowanych danych z wymogami podatkowymi.
Więcej informacji o SAF-T data tester
KSeF
W obliczu nadchodzących zmian wprowadzających obowiązek stosowania e-fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy stają przed koniecznością dostosowania swoich procesów księgowych do nowych wymogów. W odpowiedzi na zbliżające się zmiany, PwC opracowało dedykowane narzędzie Taxolite e-Invoicing Tool pozwalające na pełne i elastyczne dostosowanie się do zmian minimalizując konieczność dostosowania systemów ERP, czy systemów billingowych jak również bez ograniczając konieczność zmiany kluczowych procesów, integracji systemów już wdrożonych i funkcjonujących w przedsiębiorstwie.
Dodatkowo PwC oferuje narzędzie do weryfikacji poprawności faktur ustrukturyzowanych za pomocą KSeF Data Tester. Aplikacja zawiera zestaw testów biznesowych opracowanych przez szereg ekspertów PwC, a dodatkowo tester weryfikuje dane faktury pod względem zgodności ze schemą e-faktury. Weryfikacja biznesowa pozwala przede wszystkim na weryfikację zgodności faktury z wymogami podatkowymi oraz zawiera testy matematyczno-logiczne, a także szereg innych testów dostosowanych do różnych transakcji mogących się pojawić na fakturze.
Więcej informacji o narzędziach dla e-faktur
Jednocześnie PwC zapewnia szereg usług w zakresie dostosowania się do zbliżających zmian. Wsparcie PwC może polegać w szczególności na weryfikacji i zmapowaniu obecnie funkcjonujących procesów związanych z wystawianiem i odbieraniem faktur. Analiza przeprowadzona w taki sposób będzie wskazywała również na ryzyka podatkowe związane z aktualnym modelem fakturowania. Dodatkowo możemy wspierać klientów w ramach wdrożenia i budowy oraz testowania własnych rozwiązań technicznych oraz w ramach przebudowy systemów zarówno w obszarze wymagań biznesowych jak i technicznych.