English

 

Najwyższa Izba Kontroli 9 lutego 2024 roku opublikowała raport przedstawiający wyniki postępowań prowadzonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie ich prawidłowości i skuteczności. Z raportu wynika, że znacząco wzrosła liczba przeprowadzonych kontroli, zaś organy KAS prowadząc działania kontrolne, w jeszcze większym zakresie niż dotychczas żądają przedłożenia danych z ksiąg podatkowych i dowodów księgowych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

 

Organy KAS w trakcie czynności kontrolnych lub sprawdzających mogą żądać od podatników przedstawienia danych w predefiniowanym formacie elektronicznym (pliku w formacie XML w uzgodnionej formie logicznej) w następującym zakresie: 

  • JPK_KR - księgi rachunkowe,
  • JPK_WB - wyciągi bankowe,
  • JPK_MAG – magazyn,
  • JPK_FA – faktury,
  • JPK_PKPIR - podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • JPK_EWP - ewidencja przychodów,
  • JPK_FA_RR - dla faktur VAT RR (rolników ryczałtowych).

Przypominamy, że obowiązek przedkładania JPK na żądanie w pierwszej kolejności objął tzw. dużych przedsiębiorców, tj. już od 1 lipca 2016 r. W przypadku małych, średnich i mikroprzedsiębiorców wymóg ten obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Natomiast struktura JPK_FA_RR została wprowadzona od 1 września 2019 roku. 

 

JPK a kontrola

Na stronie Najwyższej Izby Kontroli (nik.gov.pl) został opublikowany raport przedstawiający wyniki postępowań prowadzonych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej (“KAS”) w zakresie ich prawidłowości i skuteczności. Z raportu wynika, że wzrosła liczba wykorzystanych w kontrolach rozliczeń podatkowych struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego („JPK”)  na żądanie.

Przykładowo w I półroczu 2021 w toku kontroli realizowanych przez naczelników urzędów skarbowych oraz naczelników urzędów celno-skarbowych otrzymano 4017 plików JPK na żądanie, zaś w I półroczu 2022 otrzymanych plików było już 6309 co oznacza wzrost o 57,05%.

Jednocześnie z danych udostępnionych w raporcie NIK wynika, że łączna liczba pobrań poszczególnych struktur JPK na żądanie w działaniach kontrolnych w 2021 roku wyniosła 10.688, co w porównaniu do 2020 roku (7236) oznacza wzrost o 47,71%

Kontrolujący najczęściej żądali przedłożenia faktur sprzedażowych w formie JPK_FA. I tak za rok 2020 otrzymano 2122 plików, gdzie w roku 2021 było ich już 3051 co skutkuje wzrostem rok do roku o 43,78%.

Obserwując dane dotyczące żądań przedłożenia plików JPK nasuwa się wniosek, iż organy KAS coraz częściej wykorzystują pliki JPK podczas prowadzonych kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych.

Warto zaznaczyć, że w czerwcu 2022 r. Zastępca Szefa KAS zalecił zwiększenie wykorzystania w prowadzonych postępowaniach struktur JPK na żądanie, co pokazuje intencje organów skarbowych co do przyszłości ich wykorzystywania podczas prowadzonych działań kontrolnych.

 

Nasze doświadczenia

Nasze doświadczenia w zakresie wsparcia klientów w toku kontroli rozliczeń podatkowych pokazują, że żądanie przedłożenia struktur JPK na żądanie jest standardową praktyką organów i wezwania w tym zakresie są kierowane do podatników prawie w każdym przypadku kontroli.

W toku prac z klientami zauważamy, że częstym problem z jakimi spotykają się podatnicy jest niewystarczająca ilość danych w ich systemach bazowych, co w konsekwencji powoduje niemożność zgromadzenia niezbędnych danych na potrzeby przygotowania struktur raportowania JPK na żądanie odpowiadających wymogom przewidzianym w przepisach. 

Ponadto podatnicy zgłaszają brak lub niewystarczającą funkcjonalność narzędzi wykorzystywanych przez nich do generowania żądanych plików. Nie mają też możliwości technicznych wygenerowania pliku JPK zgodnego ze strukturą opublikowaną przez Ministerstwo Finansów.

 

Jak możemy pomóc

PwC posiada dedykowaną aplikację Taxolite oraz metodykę i doświadczenie w realizacji projektów dotyczących JPK, pozwalających na wypełnienie wymagań stawianych w przepisach prawa i wytycznych Ministerstwa Finansów w tym zakresie. Wspieramy naszych klientów, świadcząc również usługę generowania JPK na żądanie.  

 

Jeżeli już posiadasz rozwiązanie na potrzeby JPK

Zakres naszego wsparcia obejmować może: 

  • testowanie plików JPK - polegające na sprawdzeniu zgodności technicznej i testach merytorycznych, 
  • weryfikację mapowania danych na struktury JPK. 

 

Jeżeli szukasz innego rodzaju wsparcia 

Proponujemy: 

  • doradztwo w interpretacji wymagań zawartych w JPK,  
  • warsztaty JPK lub konsultacje dotyczące wymagań JPK i możliwych koncepcji raportowania,
  • tworzenie i testowanie struktur JPK na żądanie (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, faktury).

Zakres naszego wsparcia obejmować może również:

  • usługę generowania JPK- zarówno w ramach umowy stałej jak i w razie czynności kontrolnych,
  • audyt plików JPK  - polegający na sprawdzeniu zgodności technicznej i testach merytorycznych,
  • wsparcie przy analizie mapowania danych z systemów IT klientów na struktury JPK,
  • wsparcie analityczne przy wdrożeniu rozwiązań klienta dedykowanych do JPK , w tym rozwiązań w systemach ERP (SAP, Oracle, MS Dynamics). 

Przygotowując dla naszych klientów pliki w strukturze JPK na żądanie współpracujemy z zespołem PwC ds. postępowań i sporów podatkowych, który może udzielić Państwu kompleksowego wsparcia w toku kontroli rozliczeń.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań związanych z powyższą informacją, prosimy o kontakt.