Orzeczenie tygodnia

Prawo do kosztów autorskich nie zależy od tego, czy honorarium jest ustalone adekwatnie do rzeczywistej wartości utworu

W dniu 12 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że prawo do kosztów autorskich nie zależy od tego, czy honorarium jest ustalone adekwatnie do rzeczywistej wartości utworu.

NSA stwierdził, że art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT nie zawiera regulacji, które mogłyby stanowić podstawę do wywiedzenia wniosku, że kryterium zastosowania kosztów ustanowionych w tym przepisie jest adekwatność wynagrodzenia za utwór do wartości tego utworu. Ponadto, w ocenie NSA, niezasadne jest stanowisko organu, że ocena czy działalność pracowników spółki jest działalnością twórczą nie mieści się w zakresie przepisów prawa podatkowego. Zdaniem NSA sąd I instancji prawidłowo wskazał, że ta ocena mieści się w zakresie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

 

Ekspress podatkowy

CIT: Kwalifikacja kosztów nabycia usług wsparcia zakupów oraz wsparcia sprzedaży w związku z limitem kosztów nabycia usług niematerialnych

W dniu 13 kwietnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że koszty nabycia usług wsparcia zakupów i wsparcia sprzedaży, w przedstawionym przez spółkę modelu funkcjonowania, nie stanowią kosztów podlegające wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

NSA zaznaczył, że wszelkie oceny muszą być dokonywane w zakresie opisanego stanu faktycznego i opisanego modelu biznesowego. Zdaniem NSA usługi opisane przez spółkę cechuje o wiele szerszy zakres uprawnień niż w usługach doradczych. Podmioty powiązane miały bowiem możliwość podejmowania decyzji, a nawet same podejmowały decyzje na rzecz spółki jako podmiotu powiązanego.

PIT: Zwrot części wkładu pieniężnego komandytariusza spółki komandytowej jest podatkowo neutralny 

W dniu 13 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym orzekł, że wypłata środków pieniężnych dokonywanych przez spółkę komandytową na rzecz wspólnika z tytułu zmniejszenia udziału kapitałowego.nie jest opodatkowana.

Zdaniem NSA w przypadku, gdy ustawodawca nie zdecydował się wprowadzić w przepisach ustawy o PIT wyraźnej normy nakazującej opodatkowanie częściowego zwrotu wkładu ze spółki osobowej, to nie ulega wątpliwości, że w momencie uzyskania wypłaty przez wspólnika jest ona neutralna podatkowo. Skutki podatkowe tej wypłaty powinny być analizowane dopiero w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki. 

CIT: Moment zaliczenia kwot brytyjskiego VAT do kosztów podatkowych

W dniu 12 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok, w którym orzekł, że wydatek w postaci kwoty brytyjskiego VAT wynikającego z brytyjskiej deklaracji do zapłaty na rzecz brytyjskiego urzędu skarbowego powinien być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów jako koszt pośredni w ramach polskiego podatku CIT, potrącalny jednorazowo w miesiącu jego poniesienia.

Zdaniem WSA za moment rozliczenia brytyjskiego VAT należy uznać dzień złożenia odpowiedniej deklaracji. WSA przypomniał, że art. 15 ust. 4e ustawy o CIT wyraźnie stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury, albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury.

 

Legislacja

Nowe poprawki do Polskiego Ładu - zmiany po konsultacjach społecznych

W dniu 13 kwietnia 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw po uwzględnionych przez Ministerstwo Finansów uwagach. W wyniku konsultacji MF dodano kilka nowych rozwiązań.

Jednym z nich jest możliwość wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy na początku roku wybrali podatek liniowy lub ryczałt. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą mogli się na to zdecydować ex post, czyli po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast ryczałtowcy po zakończeniu roku lub w trakcie roku podatkowego, do 22 sierpnia 2022 r. Nowym rozwiązaniem jest też ujednolicenie terminu dla wszystkich rozliczeń rocznych w PIT – do 30 kwietnia.