- Organ wydający:
- NSA
- Data:
- 2020-12-03
- Sygnatura:
- II FSK 2048/18
Wypłaty zaliczek komplementariuszowi, w trakcie roku obrotowego, pozostają nieopodatkowane. Ewentualny podatek staje się należny dopiero w momencie ustalenia, po zakończeniu roku obrotowego, zysku spółki dokonującej wypłaty - tak wynika z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Mimo, że wskazany wyrok dotyczył komplementariusza spółki komandytowo-akcyjnej (S.K.A.) to przepisy stanowiące podstawę rozstrzygnięcia stosuje się również do komplementariuszy spółek komandytowych. W związku z tym wskazane rozstrzygnięcie pozostaje kluczowe również dla spółek komandytowych, które na mocy znowelizowanych przepisów stają się podatnikami CIT.
Spółki komandytowo-akcyjne i spółki komandytowe będące podatnikami CIT pełnią funkcję płatnika w stosunku wypłat z zysku dokonywanych na rzecz swoich wspólników. Ustawodawca, w celu zachowania jednokrotnego opodatkowania komplementariuszy takich spółek przewidział, iż zryczałtowany podatek obliczony od przychodów komplementariusza pomniejsza się o przypadający na danego komplementariusza podatek zapłacony przez samą spółkę.
Naczelny Sąd Administracyjny doszedł do przekonania, że przy takiej konstrukcji podstawy opodatkowania zobowiązanie podatkowe po stronie komplementariusza powstaje dopiero w momencie, gdy istnieje możliwość obliczenia dochodu spółki komandytowej, a więc dopiero po zakończeniu roku obrotowego.
Jeżeli do obliczenia wysokości podatku od komplementariusza, zgodnie z art. 30a ust. 6a u.p.d.o.f., konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego S.K.A., to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach, przekształci się w zobowiązanie podatkowe w momencie obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 u.p.d.o.p. Dopiero wówczas znana będzie wysokość podatku do zapłaty przez komplementariusza.
Cytowany fragment orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje jednoznacznie, iż spółka nie jest zobowiązania do pobierania na bieżąco zryczałtowanego podatku dochodowego od zaliczek wypłacanych komplementariuszowi. Rozważając możliwość niepobierania podatku od zaliczek należy pamiętać jednak, iż tezy w nim zawarte niekoniecznie muszą znaleźć uznanie organów podatkowych.
Ponadto, ci z płatników którzy zdecydują się zastosować do tez Naczelnego Sądu Administracyjnego, będą musieli rozstrzygnąć w jaki sposób kalkulować wysokość podatku do pobrania i w którym dokładnie momencie odprowadzić podatek. Istotne wątpliwości mogą powstawać m.in. w tych sytuacjach, w których wartość zysku przypadająca na komplementariusza jest wielkością zmienną i zależy np. od faktycznego wkładu pracy tego wspólnika w danym roku obrotowym.
Nasi doradcy chętnie wesprą Państwa w analizach jak komentowane orzeczenie przekłada się na sytuację Państwa spółki komandytowej / komandytowo-akcyjnej oraz przedstawią jakie podejście w zakresie opodatkowania zaliczek czy podziału samego zysku na rzecz komplementariuszy najlepiej przyjąć.