Organ wydający:
WSA Gdańsk
Data:
2022-01-11
Sygnatura:
I SA/Gd 1310/21
Płatnik ma obowiązek pobrania podatku, tylko wtedy, gdy posiadać będzie dane niezbędne do jego wyliczenia. Tym samym wypłata zaliczki w trakcie roku, gdzie nieznany jest jeszcze dochód samej spółki, nie będzie skutkowała koniecznością pobrania podatku.

 

Stan faktyczny

Podmiotem występującym o wydanie interpretacji indywidualnej będącej przedmiotem niniejszej sprawy była spółka komandytowa, która w wyniku nowelizacji została w 2021 r. podatnikiem podatku CIT. Wspólnicy Spółki są osobami uprawnionymi do udziału w jej zyskach, a Spółka dopuszcza możliwość bieżącej wypłaty w ciągu roku zaliczek na poczet tego udziału. 

Zgodnie z art. 30a ust. 6a oraz 41 ust. 4e ustawy o PIT Spółka zobowiązana jest jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki, który pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

W związku z powyższym Spółka powzięła wątpliwość, czy będzie jako płatnik zobowiązana również pobrać i odprowadzić podatek na etapie wypłaty zaliczki na poczet zysków. Spółka we wniosku o wydanie interpretacji stała na stanowisku, że nie będzie miała takiego obowiązku. Przedstawiła następującą argumentację: zgodnie z brzmieniem wyżej przytoczonych przepisów do obliczenia wysokości podatku od komplementariusza konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego Spółki, a zatem obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach przekształci się w zobowiązanie podatkowe dopiero w momencie obliczenia dochodu Spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT. Tylko wtedy Spółka jako płatnik będzie mogła zrealizować ciążące na niej obowiązki. Tym samym wypłata zaliczki w trakcie roku, gdzie nieznany jest jeszcze dochód samej Spółki, nie będzie skutkowała koniecznością pobrania podatku.

 

Stanowisko organu

Organ uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, że zaliczka wpłacona na poczet udziału w zysku jest przychodem, który będzie podlegał opodatkowaniu w momencie wypłaty. Organ podatkowy zauważył co prawda, że rzeczywiście nie sposób określić w momencie wypłaty zaliczki wartości pomniejszenia tego podatku, gdyż nie jest znana wysokość podatku należnego Spółki, ale według organu nie oznacza to, że podatku nie należy pobrać. W odniesieniu do komplementariusza nie będzie podstaw do pomniejszenia wartości pobieranego przez spółkę podatku, a zatem Spółka jako płatnik będzie miała obowiązek pobrać podatek bez pomniejszeń. Skorzystanie z uprawnienia do pomniejszenia podatku będzie wtedy indywidualną sprawą komplementariusza, a nie Spółki. 

 

Stanowisko WSA w Gdańsku

Spółka zaskarżyła wyżej opisaną interpretację do WSA w Gdańsku. Sąd przychylił się do stanowiska Spółki odrzucając argumentację organu podatkowego. W uzasadnieniu ustnym Sąd wskazał, że ze względu na utrwalone poglądy w tym zakresie zawarte w orzecznictwie sądów administracyjnych znaczna część argumentacji uzasadnienia pisemnego w rozpatrywanej sprawie będzie odpowiadać argumentacji z wyroku WSA w Gdańsku z dnia 10 listopada 2021 r. sygn. I SA/Gd 1126/21. Główną tezą przywołanego w uzasadnieniu wyroku jest stwierdzenie, że płatnik ma obowiązek pobrania podatku, tylko wtedy, gdy posiadać będzie dane niezbędne do jego wyliczenia. Zważywszy na powyższe Sąd uznał, że obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach przekształci się w zobowiązanie podatkowe w momencie obliczenia dochodu spółki i dopiero w tym momencie płatnik będzie w stanie wywiązać się ze swojego obowiązku pobrania i wpłacenia podatku.