Organ wydający:
WSA Kraków
Data:
2025-03-14
Sygnatura:
I SA/Kr 70/25

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżoną interpretację Dyrektora KIS, podkreślając konieczność ścisłego stosowania prawa i niedopuszczalność prawotwórczej interpretacji prawa przez organy podatkowe. Stanowisko krakowskiego Sądu jest korzystne dla podatników.

 

Stan faktyczny sprawy

Sprawa dotyczyła Spółki zajmującej się tworzeniem i rozwojem oprogramowania, która prowadziła działalność badawczo-rozwojową (działalność B+R) i korzystała z ulgi badawczo-rozwojowej (ulga B+R). Ze względu na wysokość kosztów kwalifikowanych i osiągniętego dochodu, Spółka przewidywała, że nie wykorzysta w pełni przysługującego jej odliczenia w danym roku podatkowym, a nadwyżka będzie mogła być wykorzystana w kolejnych latach. Spółka zatrudniała specjalistów w ramach umów o pracę, umów o dzieło i umów zlecenia (specjaliści B+R), odprowadzając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (zaliczki PIT). Spółka zamierzała skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników (ulga IP), aby pomniejszyć kwotę zaliczek PIT odprowadzanych za wynagrodzenia specjalistów B+R. Głównym pytaniem było, od którego miesiąca Spółka może pomniejszać zaliczki PIT, korzystając z ulgi IP. Stanowisko Spółki sprowadzało się do twierdzenia, że pomniejszenie zaliczek PIT jest możliwe od miesiąca następującego po złożeniu zeznania CIT-8 za dany rok podatkowy (rozumianego jako miesiąca zapłaty zaliczek PIT).

 

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS, Dyrektor KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Uzasadniając swoją decyzję, Dyrektor KIS stwierdził, że prawo do pomniejszenia zaliczek PIT przysługuje dopiero od miesiąca następującego po miesiącu złożenia zeznania CIT-8, rozumianego jako miesiąc poboru zaliczki PIT (co efektywnie wpłynęłoby na opóźnienie w stosowaniu ulgi IP).

 

Stanowisko WSA w Krakowie

WSA w swoim wyroku uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora KIS. Sąd podkreślił, że literalne brzmienie przepisów wskazuje na możliwość pomniejszania zaliczek PIT od miesiąca następującego po miesiącu złożenia zeznania CIT-8, odnoszącego się do miesiąca zapłaty zaliczki PIT. WSA w Krakowie podkreślił, że ulga IP przysługuje od miesiąca bezpośrednio następującego po miesiącu, w którym złożono zeznanie, czyli w konsekwencji odnosi się do zaliczek PIT, które powinny być odprowadzone za miesiąc złożenia zeznania lub miesiące go poprzedzające (w zależności od przyjętego modelu wypłaty wynagrodzeń). Sąd uznał, że interpretacja Dyrektora KIS wprowadziła dodatkowy, nieuzasadniony warunek, który nie wynika z przepisów prawa. Sąd wskazał, że przepisy dotyczące ulgi IP nie odnoszą się ani bezpośrednio, ani pośrednio do miesiąca, w którym następuje pobranie zaliczek PIT.

Przedmiotowe regulacje łączą moment uprawniający do rozpoczęcia korzystania z ulgi IP, ze złożeniem przez Spółkę zeznania CIT-8, w związku z tym WSA stwierdził, że interpretacja Dyrektora KIS stanowiła niedopuszczalną interpretację prawotwórczą, czyli tworzenie prawa przez organy państwa, a nie jego stosowanie.

Sąd podkreślił w uzasadnieniu:

„Zakaz takiej wykładni jest konsekwencją powszechnie przyjmowanego założenia, że wykładnia powinna polegać na ustalaniu znaczenia tekstu prawnego i odtwarzaniu norm z niego wynikających”.

W uzasadnieniu Sąd jednocześnie odniósł się do wyroku WSA w Gdańsku, z dnia 8 stycznia 2025 r. sygn. akt I SA/Gd 863/24 odrzucając wyrażoną w nim aprobatę dla stanowiska KIS.

 

Komentarz PwC

Skutkiem wyroku jest uchylenie błędnej interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS. Rozterki interpretacyjne dot. momentu rozpoczęcia korzystania z ulgi IP po raz pierwszy w danym roku dotyczą wielu podatników. Stanowisko Sądu w Krakowie jest pozytywnym wynikiem dla podatników korzystających z ulgi IP. Konsekwencją podążania ścieżką wyznaczoną przez WSA w Krakowie, jest nabycie uprawnienia do korzystania z ulgi IP już od następnego miesiąca po złożeniu zeznania podatkowego rozumianego jako miesiąca płatności zaliczki PIT (i to nawet wówczas, gdy jest ona należna od wynagrodzeń za miesiące poprzedzające złożenie zeznania CIT lub za ten właśnie miesiąc).

Dodatkowym, pozytywnym aspektem z punktu widzenia podatników, jest próba ograniczenia stosowania interpretacji prawotwórczych. Sąd w swoim uzasadnieniu jednoznacznie wskazał iż taka praktyka jest niedopuszczalna, podkreślając tym samym konieczność ścisłego stosowania prawa przez organy podatkowe.

W ramach zagadnienia „pierwszego miesiąca” stosowania ulgi IP występują dwie linie orzecznicze, które są sobie przeciwstawne, dlatego zachęcamy do śledzenia nowych orzeczeń sądów administracyjnych.