Organ wydający:
Dyrektor KIS
Data:
2025-02-11
Sygnatura:
0114-KDIP2-1.4010.672.2024.1.MR1

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Spółka może zastosować ulgę na innowacyjnych pracowników (ulga IP) również w stosunku do zaliczek PIT pobieranych od wynagrodzeń specjalistów, których wynagrodzenia są alokowane do działalności zwolnionej. Oznacza to, że wynagrodzenia te, uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego, mogą być objęte ulgą na innowacyjnych pracowników. Dyrektor KIS podkreślił, że przepisy ustawy o CIT nie wprowadzają dodatkowych ograniczeń co do stosowania tej ulgi, a celem regulacji jest wsparcie przedsiębiorstw angażujących się w działalność badawczo-rozwojową (B+R) i zwiększenie atrakcyjności prowadzenia prac B+R.

 

Stan faktyczny:

Spółka A. sp. z o.o. (Spółka, Wnioskodawca) prowadzi działalność badawczo-rozwojową i począwszy od 2019 r. korzysta z ulgi B+R. Spółka w 2020 r. otrzymała również wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, co skutkuje zwolnieniem podatkowych części jej dochodu. Inwestycja objęta decyzją o wsparciu polegała na zwiększeniu zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa. Część prac B+R jest realizowana przez specjalistów, których wynagrodzenia są alokowane do działalności zwolnionej z podatku w związku z decyzją o wsparciu. 

Wątpliwość podatnika dotyczyła tego, czy może skorzystać z ulgi IP w stosunku do zaliczek PIT pobieranych od wynagrodzeń specjalistów, których wynagrodzenia stanowią koszty uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego. Organ zgodził się ze stanowiskiem Spółki. W uzasadnieniu Dyrektor KIS podkreślił kwestię odseparowania ulgi IP od ulgi B+R oraz brak ograniczeń w przepisach. Zdaniem Dyrektora KIS, ulga IP stanowi odrębny mechanizm rozliczenia kosztów kwalifikowanych, który działa niezależnie od ulgi B+R. Jego zdaniem, jest to kluczowe, ponieważ ulga B+R jest limitowana do konkretnych kosztów kwalifikowanych, które nie mogą być uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego. Natomiast ulga IP dotyczy wyłącznie rozliczenia zaliczek na PIT od wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w działalność B+R, bez względu na to, czy te wynagrodzenia są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego. Regulacje dotyczące ulgi IP nie wprowadzają dodatkowych ograniczeń co do jej stosowania. W przepisach ustawy o CIT nie ma wymogu, aby wynagrodzenia pracowników, od których są pobierane zaliczki na PIT, nie były uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego.

 

Komentarz PwC:

Komentowana interpretacja indywidualna Dyrektora KIS stanowi - naszym zdaniem - ważny punkt odniesienia dla podatników strefowych korzystających z ulgi IP. Potwierdza ona, że ulga IP nie jest ograniczona wyłącznie do pracowników, których wynagrodzenia nie są alokowane do działalności zwolnionej. To rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców strefowych w podobnej sytuacji, ponieważ zabezpiecza możliwość szerszego wykorzystania ulgi IP, w ramach czego preferencją obejmowane mogą być również pracownicy, których wynagrodzenia są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku.

Celem ulgi IP jest wsparcie przedsiębiorstw angażujących się w działalność B+R. Zastosowanie ulgi również do zaliczek PIT od wynagrodzeń specjalistów alokowanych do działalności zwolnionej z podatku - naszym zdaniem - istotnie wspiera ten cel, ponieważ nie wprowadza ograniczenia ulgi IP w przypadku podatników strefowych, zwiększając atrakcyjność preferencji w przypadku prowadzenia prac B+R.

Regulacje dotyczące ulgi IP nie zawierają analogicznego postanowienia, które zostało przewidziane w przypadku ulgi B+R, gdzie umożliwiono stosowanie ulgi jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego. Daje to podatnikom argumenty za stosowaniem ulgi IP także w odniesieniu do kwalifikowanych zaliczek PIT pobieranych od wynagrodzeń specjalistów zaangażowanych w działalność B+R, nawet wtedy gdy wynagrodzenia te zostaną uwzględnione jako koszt w kalkulacji dochodu zwolnionego.

Ponadto, opisana interpretacja, w naszej ocenie, może być szczególnie istotna dla podatników, którzy posiadają działy B+R poza obszarem objętym działalnością zwolnioną. W takich przypadkach, pomimo korzystania ze zwolnienia podatkowego dla części działalności, możliwe jest wygenerowanie kosztów potencjalnie branych pod uwagę do rozliczenia w uldze IP. Zatem, zgodnie z komentowaną interpretacją - pozytywne stanowisko Dyrektora KIS może wpłynąć na pełne wykorzystanie potencjału ulgi IP, nawet w przypadku prowadzenia działalności w obszarach objętych preferencyjnym opodatkowaniem. 

Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi działalność B+R w Polskiej Strefie Inwestycji, warto rozważyć, kiedy i pod jakimi warunkami może mu przysługiwać ulga IP. W celu przeprowadzenia wskazanej analizy możliwości skorzystania z ulgi, zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami.