Organ wydający:
WSA Gliwice
Data:
2021-12-20
Sygnatura:
I SA/Gl 1373/21
Uprawnienie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT przysługuje po spełnieniu następujących przesłanek. Po pierwsze praca powinna być wykonywana przez pracownika, a jej przedmiotem jest stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Po drugie pracownik powinien być twórcą, a przychody powiązane z rozporządzeniem prawami, które wytworzył. Po trzecie stosunek pracy, który łączy pracownika i pracodawcę, powinien różnicować wynagrodzenie na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i tę część, która jest związana z innymi obowiązkami. Po czwarte w umowie powinna być określona wartość, która służy do obliczenia, rozdzielenia tych kwot. Nie ma wymogu stosowania wskaźnika kwotowego. Możliwe jest również zastosowanie wskaźnika procentowego.

 

Stan faktyczny

Spółka zajmuje się głównie działalnością usługową w zakresie technologii informatycznych i komputerowych. Zatrudnia pracowników, którzy tworzą programy komputerowe, będące utworami w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę, w której zakres ich zadań został ściśle określony. Spółka dokonuje rozróżnienia, które zadania dotyczą działalności twórczej, a które działalności pozostałej. Prowadzi także rejestr czasu pracy, z którego wynika, ile czasu jest poświęcone na działalność twórczą, a ile na działalność pozostałą. 

Oprócz tego umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie w sposób procentowy wynagrodzenia na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i tę część, która jest związana z innymi obowiązkami.

Spółka zadała pytanie czy w przedstawionym stanie faktycznym do przychodów pracowników z tytułu pracy twórczej uprawnione jest stosowanie 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem spółki, jest ona uprawniona do zastosowania 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.

 

Stanowisko organu

Dyrektor KIS w interpretacji uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. 

Zdaniem organu do przychodów osiąganych z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą pracowników, które będzie ustalane w sposób procentowy, spółka jako płatnik nie będzie mogła zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu, gdyż wysokość honorarium za przeniesienie praw autorskich powinna wynikać z umowy o pracę, ze wskazaniem konkretnej kwoty. Honorarium za przeniesienie praw autorskich nie może być określone poprzez zastosowanie odpowiedniego procentu wynagrodzenia.W związku z tym spółka nie będzie mogła zastosować 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.

 

Stanowisko WSA w Gliwicach

Spółka zaskarżyła interpretację. WSA w Gliwicach nie zgodził się ze stanowiskiem organu i uchylił zaskarżoną interpretację. 

WSA odniósł się do sposobu określenia wartości, który służy do rozdzielenia wynagrodzenia na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i tę część tych kwot, która jest związana z innymi obowiązkami. WSA uznał zastosowany przez spółkę wskaźnik procentowy za prawidłowy. WSA stwierdził, że spółka spełnia wszystkie przesłanki, aby móc zastosować 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.

Ponadto WSA wskazał, że podobne stanowisko wyraził NSA (sygn. II FSK 3545/18). Powołał się również na stanowisko Ministra Finansów zawarte w interpretacji ogólnej z dnia 18 września 2020 r. (sygn. DD3.8201.1.2018).