Organ wydający:
Minister Finansów
Data:
2020-09-18
Sygnatura:
DD3.8201.1.2018
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której określa warunki dla stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców ze swoich praw i wyjaśnia szereg wątpliwości związanych z naliczaniem podwyższonych kosztów w praktyce. Interpretacja ma istotne znaczenie dla wielu branż, a w szczególności specjalistów IT, inżynierów i pracowników B+R.

 

18 września 2020 roku w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów została opublikowana interpretacja ogólna w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego. 

Interpretacja odnosi się do szeregu istotnych, ale również spornych kwestii dotyczących naliczania podwyższonych kosztów. Minister m.in.:  

  • wskazał zasady ustalania wysokości honorarium autorskiego;
  • zaprezentował obowiązki dokumentacyjne dla zastosowania 50% KUP;
  • potwierdził możliwość wypłaty honorarium autorskiego w formie zaliczki; 
  • przedstawił szczególne reguły dotyczące nauczycieli akademickich, pracowników;naukowych oraz pracowników pionów badawczych.

Zdaniem Ministra to pracodawca i pracownik – w ramach swobody kontraktowej - decydują w jaki sposób wycenić utwór i kalkulować honorarium pracownika. W praktyce oznacza to wygaszenie sporu o to czy udział wynagrodzenia autorskiego może być ustalany np. w sposób procentowy (MF wprost potwierdził taką możliwość).

Treść interpretacji można traktować jako potencjalnie rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, od których możliwe jest naliczenie honorarium autorskiego (np. wynagrodzenie za urlop).  Możliwe wydaje się również wypłacanie honorarium w formie zaliczki, co oznacza potencjalny brak konieczności zgłaszania utworów za każdy miesiąc, w którym miałyby znaleźć zastosowanie 50% koszty.

Z drugiej strony wyraźnie opisano formalne warunki, których dochowanie jest niezbędne dla stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów (np. wyraźne wyodrębnienie honorarium od innych składników wynagrodzenia, właściwe dokumentowanie przyjęcia utworu przez pracodawcę, zasady ewidencjonowania utworów czy zastosowanie odpowiednich zapisów w umowach o pracę programistów). 

 

Co to dla mnie oznacza?

Dla firm, które jeszcze nie korzystają z 50% kosztów dla pracowników, interpretacja ogólna daje cenne wskazówki do wdrożenia efektywnej struktury wynagradzania pracowników w oparciu o prawa autorskie. Takie wdrożenie może odbyć się w sposób bezpieczny oraz optymalny. 

Jeżeli pracodawca już stosuje podwyższone koszty uzyskania przychodu dla honorarium autorskiego, zasadnym wydaje się przegląd obecnej struktury. Nasze doświadczenie w tego typu strukturach wskazuje, że zmieniające się okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne często prowadzą do konieczności aktualizacji sposobu funkcjonowania struktury. A publikacja interpretacji ogólnej daje duże szanse na rozszerzenie korzyści dla pracowników (dodanie nowych grup pracowniczych, zwiększenie wysokości honorarium).