- Organ wydający:
- NSA
- Data:
- 2025-02-05
- Sygnatura:
- II FSK 588/22
Wyrok NSA potwierdza, że dla ustalenia momentu, od którego Spółka posiadająca decyzję o wsparciu będzie uprawniona do stosowania zwolnienia z CIT, bez znaczenia pozostaje moment uzyskania przez Spółkę dochodu z realizowanej inwestycji, a także moment wpisania środków trwałych do ewidencji.
W uzasadnieniu pisemnym czytamy, że istotny jest moment, w którym Spółka poniesie koszty na realizację inwestycji, zgodnie z metodą kasową, czyli w momencie ich faktycznej zapłaty. Ten moment wyznacza miesiąc, od którego Spółka może korzystać z przysługującego jej na podstawie decyzji o wsparciu zwolnienia z CIT w zakresie i na warunkach wskazanych w tej decyzji (sprawa rozstrzygnięta tym wyrokiem dotyczy podatnika, który uzyskał decyzję o wsparciu przed 2023 r., czyli przed zmianą przepisów, że zwolnienie przysługuje od terminu zakończenia nowej inwestycji). Sąd wskazał, że pogląd organu prezentowany w zarzucie skargi kasacyjnej nie ma oparcia w obowiązujących na dzień wydania interpretacji przepisów art. 17 ust. 1 pkt 34 a ustawy o CIT w zw. z § 9 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Z przytoczonych przepisów wynika, że uzyskanie dochodu będącego następstwem nowej inwestycji, a także moment wpisania środków trwałych do ewidencji nie mają znaczenia dla ustalenia momentu, od którego możliwe jest korzystanie z omawianego zwolnienia.
W przypadku, gdy nowa inwestycja polega na zwiększeniu zdolności produkcyjnych zakładu - wyliczenie dochodu przypadającego na nową inwestycję w praktyce może być niemożliwe. Z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia w analizowanej sprawie. Działalność Spółki jest realizowana z zaangażowaniem dotychczas istniejących w Spółce środków trwałych, jak i aktywów podlegających rozbudowie w ramach inwestycji objętej decyzją o wsparciu. Decydujący dla ustalenia momentu początkowego, od którego Spółka rozpoczyna korzystanie ze zwolnienia jest zatem moment, w którym w związku z inwestycją podatnik poniósł koszty kwalifikowane zgodnie z metodą kasową, przy założeniu, że dochody pochodzą z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu oraz są uzyskane na terenie określonym w powyższej decyzji.
Wyrok ten ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Pozwala on na precyzyjne ustalenie momentu, od którego można korzystać ze zwolnienia podatkowego, co w konsekwencji wpływa na optymalizację podatkowych zobowiązań.
Wyrok NSA potwierdza, że Spółka może rozpocząć korzystanie ze zwolnienia z podatku CIT od momentu poniesienia kosztów kwalifikowanych zgodnie z metodą kasową, a nie od momentu uzyskania dochodu z inwestycji, czy wpisania środków trwałych do ewidencji. Przypominamy, że to działanie jest możliwe wyłącznie dla przedsiębiorców, którzy uzyskali DoW na zasadach sprzed 2023 roku.